Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z jádra Kupy v Perseu

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Kupa galaxií v Perseu jež se skládá z tisíců galaxií, je vzdálená 320 miliónů světelných let a je jedním z nejhmotnějších objektů ve Vesmíru. V jejím jádru se nachází gigantická kanibalská galaxie Perseus A(NGC 1275), jež nabírá hmotu plynu a galaxií, jež do ní padají. Barvy červená, zelená a modrá reprezentují nízké, středí a vysoké energie rentgenových paprsků na tomto snímku rentgenové observatoře Chandra. Snímek ukazuje význačné podrobnosti rentgenové emise z této monstrózní galaxie a okolní horké (30 až 70 miliónů stupňů C) plynu v kupě. Jasným ústředním zdrojem je supermasivní černá díra v samotném jádru Perseua A. Tmavé kruhové prázdnoty právě nad a pod středem galaxie, každá o poloviční velikosti naší Galaxie Mléčné dráhy, jsou zřejmě magnetickými bublinami energetických částic odfouknutých akreční černou dírou. Směrem k Perseu A, se vrství horký rentgenový plyn kupy za vzniku jasných oblastí kolem lemů bublin, zatímco dlouhé zelenavé pásy horkého plynu jsou sbaleny podél bublin právě nad středem galaxie. Rozsáhlá tmavá oblast asi na dvou hodinách pomyslného středového ciferníku je asi rentgenový stín vrhaný malou galaxií padající do narůstajícího Persea A.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Kupa galaxií, Perseus A, Ngc1275, Kupa v Perseu


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »