Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z jádra Kupy v Perseu

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Kupa galaxií v Perseu jež se skládá z tisíců galaxií, je vzdálená 320 miliónů světelných let a je jedním z nejhmotnějších objektů ve Vesmíru. V jejím jádru se nachází gigantická kanibalská galaxie Perseus A(NGC 1275), jež nabírá hmotu plynu a galaxií, jež do ní padají. Barvy červená, zelená a modrá reprezentují nízké, středí a vysoké energie rentgenových paprsků na tomto snímku rentgenové observatoře Chandra. Snímek ukazuje význačné podrobnosti rentgenové emise z této monstrózní galaxie a okolní horké (30 až 70 miliónů stupňů C) plynu v kupě. Jasným ústředním zdrojem je supermasivní černá díra v samotném jádru Perseua A. Tmavé kruhové prázdnoty právě nad a pod středem galaxie, každá o poloviční velikosti naší Galaxie Mléčné dráhy, jsou zřejmě magnetickými bublinami energetických částic odfouknutých akreční černou dírou. Směrem k Perseu A, se vrství horký rentgenový plyn kupy za vzniku jasných oblastí kolem lemů bublin, zatímco dlouhé zelenavé pásy horkého plynu jsou sbaleny podél bublin právě nad středem galaxie. Rozsáhlá tmavá oblast asi na dvou hodinách pomyslného středového ciferníku je asi rentgenový stín vrhaný malou galaxií padající do narůstajícího Persea A.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Kupa galaxií, Perseus A, Ngc1275, Kupa v Perseu


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »