Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublající střed galaxie

Uznání: Jeffrey Kenney (Yale) et al., WFPC2, HST NASA

Co se to děje ve středu této galaxie? Bližší ohledání středu galaxie NGC 4438, která je vidět na tomto nedávno zveřejněném barevném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, odhaluje neobvyklou bublinu horkého plynu vybarveného červeně. Astronomové spekulují, že tato podivná bublina byla vytvořena masivní centrální černou dírou, jež se tam nachází. Jak plyn víří kolem černé díry, tak gravitace a tření jej stahuje dovnitř a zahřívá. Část horkého plynu pak padá do černé díry, ale ne všechen plyn, část se ohřeje natolik, že vystřelí na pólech v rychlých výtryscích. Když tyto výtrysky dopadnou na okolní materiál, tak jej zahřejí a způsobí detekovanou záři. Galaxie NGC 4438 se nachází asi 50 miliónů světelných let od Země a zobrazená centrální bublina měří napříč asi 800 světelných let.

Štítky: Černá díra, Galaktický střed, Horký plyn


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »