Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublající střed galaxie

Uznání: Jeffrey Kenney (Yale) et al., WFPC2, HST NASA

Co se to děje ve středu této galaxie? Bližší ohledání středu galaxie NGC 4438, která je vidět na tomto nedávno zveřejněném barevném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, odhaluje neobvyklou bublinu horkého plynu vybarveného červeně. Astronomové spekulují, že tato podivná bublina byla vytvořena masivní centrální černou dírou, jež se tam nachází. Jak plyn víří kolem černé díry, tak gravitace a tření jej stahuje dovnitř a zahřívá. Část horkého plynu pak padá do černé díry, ale ne všechen plyn, část se ohřeje natolik, že vystřelí na pólech v rychlých výtryscích. Když tyto výtrysky dopadnou na okolní materiál, tak jej zahřejí a způsobí detekovanou záři. Galaxie NGC 4438 se nachází asi 50 miliónů světelných let od Země a zobrazená centrální bublina měří napříč asi 800 světelných let.

Štítky: Černá díra, Galaktický střed, Horký plyn


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »