Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublající střed galaxie

Uznání: Jeffrey Kenney (Yale) et al., WFPC2, HST NASA

Co se to děje ve středu této galaxie? Bližší ohledání středu galaxie NGC 4438, která je vidět na tomto nedávno zveřejněném barevném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, odhaluje neobvyklou bublinu horkého plynu vybarveného červeně. Astronomové spekulují, že tato podivná bublina byla vytvořena masivní centrální černou dírou, jež se tam nachází. Jak plyn víří kolem černé díry, tak gravitace a tření jej stahuje dovnitř a zahřívá. Část horkého plynu pak padá do černé díry, ale ne všechen plyn, část se ohřeje natolik, že vystřelí na pólech v rychlých výtryscích. Když tyto výtrysky dopadnou na okolní materiál, tak jej zahřejí a způsobí detekovanou záři. Galaxie NGC 4438 se nachází asi 50 miliónů světelných let od Země a zobrazená centrální bublina měří napříč asi 800 světelných let.

Štítky: Černá díra, Galaktický střed, Horký plyn


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »