Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výřez vesmíru ve 2dF

Uznání: Matthew Colless (ANU) et al., 2dF Galaxy Redshift Survey

Co nám může povědět 100 000 galaxií? Možná že strukturu a složení vesmíru. Astronomové pomocí spektrografu Two Degree Field (2dF) na Anglo-Australském dalekohledu (AAT) v Austrálii nyní změřili rudé posuvy více jak 100,000 galaxií v tenkém pásu oblohy. Výsledky ukazují, jak jsou galaxie ve vesmíru rozprostřeny až do 4 miliard světelných let. Na výsledné 2dF mapě zobrazené nahoře jsou viditelné obří kupy, dlouhá vlákna a prázdná místa měřící přes 100 miliónů světelných let. Mapa je zajímavá nejen tím co zobrazuje, ale také tím co neukazuje. Mapa neukazuje žádné větší struktury, které bychom očekávali ve vesmíru vyplněném ke kritické hustotě normální hmotou. Tyto výsledky nejsou v rozporu s nedávným důkazem, že většina vesmíru je tvořena nějakým druhem neobvyklé tmavé energie.

Štítky: Galaxie, Kosmologie, Přehlídka 2dF


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »