Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výřez vesmíru ve 2dF

Uznání: Matthew Colless (ANU) et al., 2dF Galaxy Redshift Survey

Co nám může povědět 100 000 galaxií? Možná že strukturu a složení vesmíru. Astronomové pomocí spektrografu Two Degree Field (2dF) na Anglo-Australském dalekohledu (AAT) v Austrálii nyní změřili rudé posuvy více jak 100,000 galaxií v tenkém pásu oblohy. Výsledky ukazují, jak jsou galaxie ve vesmíru rozprostřeny až do 4 miliard světelných let. Na výsledné 2dF mapě zobrazené nahoře jsou viditelné obří kupy, dlouhá vlákna a prázdná místa měřící přes 100 miliónů světelných let. Mapa je zajímavá nejen tím co zobrazuje, ale také tím co neukazuje. Mapa neukazuje žádné větší struktury, které bychom očekávali ve vesmíru vyplněném ke kritické hustotě normální hmotou. Tyto výsledky nejsou v rozporu s nedávným důkazem, že většina vesmíru je tvořena nějakým druhem neobvyklé tmavé energie.

Štítky: Galaxie, Kosmologie, Přehlídka 2dF


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »