Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země: Východ Měsíce

Uznání: STS-35 Crew, NASA

V průběhu astronomické výpravy Astro-1 v prosinci 1990 kosmonauté vyfotografovali z raketoplánu tento úžasný pohled na úplněk vycházející nad okrajem Země. V pozadí se vypínají mraky zkondenzované vodní páry a vyznačují tak tropoféru, nejnižší vrstvu životodárné planetární atmosféry. Vysoce rozptýlené modré sluneční světlo v hořejší vrstvě atmosféry, ve stratosféře, prudce přechází do černého pozadí vesmíru. Měsíc a mraky jsou silnými vizuálními elementy mnoha dobře známých portrétů planety Země, včetně slavného "Východu Měsíce nad Hernandez, New Mexico" od Ansela Adamse vyfotografovaného v roce 1941.

Štítky: Měsíc, Mračna, Ansel adams


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »