Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přiblížení k Erosu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Zarolujte doprava a proleťte se nad asteroidem Eros! Tato dlouhá mozaika byla sestavena ze včera odeslaných snímků ze sondy NEAR Shoemaker, jež obíhala pouhých 6.4 kilometrů nad oblastí jižní polokoule rotujícího povrchu planetky. Tato vzdálenost (asi 21000 stop) je menší, než výška ve které létá většina komerčních letadel. Digitální snímky ukazují, že zatímco se hodně oblastí jeví hladkými s vyplněnými krátery nahromaděným regolitem, tak většina povrchu Erose je poseta skalisky a balvany. Velký balvan jež se třpytí ve slunečním světle hodně nalevo nad středem mozaiky má zhruba 25 metrů. Na pohledu s vysokým rozlišením jsou nejmenší viditelná skaliska zhruba lidských rozměrů, kolem 1.4 metru (5 stop). Sonda Near Shoemaker o velikosti auta je nyní na cestě na vyšší, stabilnější dráhu, ve výši asi 200 kilometrů nad asteroid Erosem.

Štítky: Asteroid, Eros


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »