Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa Erosu

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Tato mapa Erosu byla vytvořena z mozaiky snímků pořízených sondou NEAR Shoemaker, jež nyní obíhá kolem asteroidu s rozměry 40 x 14 x 14 kilometeru. V jednoduché válcové projekci nepravidelně tvarovaného světa se jednotlivé mapové snímky vždycky na koncích nekryjí. Zde představené názvy míst byly navženy tak, aby popisovaly geografii Erosu a zároveň zapadly do tématu. Jsou založeny na romantických postavách z historie a literatury různých kultur planety Země. Největším útvarem je Himeros, proláklina široká asi 10 kilometrů. V řecké mytologii, byl Himeros attendant Erosu a personifikací trvalé lásky. Today, after safely surveying Eros for the past eight months, NEAR Shoemaker is scheduled to make a record close approach to the asteroid, briefly flying to within about 6 kilometers of its surface. Images returned from that distance are expected to show features less than 1 meter across.

Štítky: Asteroid, Eros


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »