Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina a neutronová hvězda

Uznání: M. van Kerkwijk (Institute of Astronomy, Utrecht), S. Kulkarni (Caltech), VLT Kueyen, ESO

Zhroucením jádra explodující hvězdy vznikl osamělý objekt RX J1856.5-3754. Při vzdálenosti 180 světelných let je nejbližší známou neutronovou hvězdou. Je hmotnější než Slunce, ale má průměr jenom 20km a tento maličký hvězdný plavec proplouvá vodíkovými a prachovými mračny v mezihvězdném prostoru rychlostí asi 200 km/s. Povrch neutronové hvězdy je fantasticky horký, má asi 700 000 stupňů Celsia což ji činí detekovatelnou oběžnými rentgenovými dalekohledy. Optičtí astronomové byli ale nedávno překvapeni, když objevili, že RX J1856.5-3754 je též obklopena mlhovinou kónického tvaru. Mlhovina září červeným světlem ionizovaných atomů vodíku, jež se rekombinují s elektrony a je vyznačena na tomto hloubkovém snímku z dalekohledu Kueyen Evropské jižní observatoře. Její kónický tvar je analogický tvaru rázové vlny lodi plující po vodě. Slabá modrá tečka poblíž vrcholu kužele je samotná neutronová hvězda. Zdá se, že mlhovina vznikla velice blízko povrchu neutronové hvězdy a astronomové zkoušejí zjistit, zda mohou pozorované hustoty a teploty opravdu vysvětlit vzhled mlhoviny.

Štítky: Emisní mlhovina, Neutronová hvězda, Rázová vlna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »