Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězda na útěku

Uznání: L. Kaper et. al. (ESO)

Hvězdy na útěku jsou hmotné hvězdy rychle putující mezihvězdným prostorem. Hvězda na útěku označená HD 77581 brázdí mezihvězdné prostředí podobně jako loď a vytváří tuto elegantní obloukovitou vlnu či "obloukovitý ráz" stlačením plynného materiálu, který se nachází v její dráze. Hvězda HD 77581, která se nachází v blízkosti středu tohoto snímku z Evropské jižní observatoře, je sama o sobě natolik jasná, že došlo k přesycení citlivé kamery a na snímku vznikly špičaté tvary kříže. Tato hvězda leží ve vzdálenosti 6 000 světelných roků v souhvězdí Plachet, a zdá se, že se pohybuje rychlostí přes 50 mil za sekundu. Co by mohlo uvést tuto hvězdu do pohybu? Vodítko k zodpovězení této otázky možná poskytuje její opticky neviditelný průvodce, v rentgenové oblasti jasný pulsar známý Vela X-1. Tento pulsar je zřetelně pozůstatkem výbuchu supernovy ... který, jak se zdá, dal této hmotné hvězdě a jejímu průvodci mocný impuls!

Štítky: Supernova, Hvězda, Pulsar, ???


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »