Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězda na útěku

Uznání: L. Kaper et. al. (ESO)

Hvězdy na útěku jsou hmotné hvězdy rychle putující mezihvězdným prostorem. Hvězda na útěku označená HD 77581 brázdí mezihvězdné prostředí podobně jako loď a vytváří tuto elegantní obloukovitou vlnu či "obloukovitý ráz" stlačením plynného materiálu, který se nachází v její dráze. Hvězda HD 77581, která se nachází v blízkosti středu tohoto snímku z Evropské jižní observatoře, je sama o sobě natolik jasná, že došlo k přesycení citlivé kamery a na snímku vznikly špičaté tvary kříže. Tato hvězda leží ve vzdálenosti 6 000 světelných roků v souhvězdí Plachet, a zdá se, že se pohybuje rychlostí přes 50 mil za sekundu. Co by mohlo uvést tuto hvězdu do pohybu? Vodítko k zodpovězení této otázky možná poskytuje její opticky neviditelný průvodce, v rentgenové oblasti jasný pulsar známý Vela X-1. Tento pulsar je zřetelně pozůstatkem výbuchu supernovy ... který, jak se zdá, dal této hmotné hvězdě a jejímu průvodci mocný impuls!

Štítky: Supernova, Hvězda, Pulsar, ???


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »