Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopky na Io: Horká láva z Pele

Uznání: Galileo Project, University Of Arizona (PIRL), JPL, NASA

Na tomto infračerveném snímku ve falešných barvách je viditelná žhnoucí horká láva proudící ze srdce vulkánu Pele na Io. Snímek byl zaznamenán minulý měsíc během blízkého průletu sondy Galileo nad tímto Jupiterovým měsícem. Pele je blízko středu prstence o průměru 1300 kilometrů, skládající ho se z nažloutlého materiálu bohatého na síru, který zde byl uložen během častých vulkanických erupcí sopky. Mdlá, temně červená skvrna na Pele odpovídá horké lávě v erupčním centru vulkánu. Již dříve zde byly naměřeny teploty lávy do 1 027 stupňů Celsia (1 880 stupňů Fahrenheita). Galileův blízký říjnový průlet odhalil, že nejvulkaničtější těleso ve Sluneční soustavě je víc aktivní než se předtím tušilo, s více než 100 vybuchujícími vulkány. Včera měla sonda v plánu ještě bližší průlet nad Io ve vzdálenosti kolem 300 km.

Štítky: Io, Jupiterův měsíc, Sopka, Pele


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »