Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopky na Io: Horká láva z Pele

Uznání: Galileo Project, University Of Arizona (PIRL), JPL, NASA

Na tomto infračerveném snímku ve falešných barvách je viditelná žhnoucí horká láva proudící ze srdce vulkánu Pele na Io. Snímek byl zaznamenán minulý měsíc během blízkého průletu sondy Galileo nad tímto Jupiterovým měsícem. Pele je blízko středu prstence o průměru 1300 kilometrů, skládající ho se z nažloutlého materiálu bohatého na síru, který zde byl uložen během častých vulkanických erupcí sopky. Mdlá, temně červená skvrna na Pele odpovídá horké lávě v erupčním centru vulkánu. Již dříve zde byly naměřeny teploty lávy do 1 027 stupňů Celsia (1 880 stupňů Fahrenheita). Galileův blízký říjnový průlet odhalil, že nejvulkaničtější těleso ve Sluneční soustavě je víc aktivní než se předtím tušilo, s více než 100 vybuchujícími vulkány. Včera měla sonda v plánu ještě bližší průlet nad Io ve vzdálenosti kolem 300 km.

Štítky: Io, Jupiterův měsíc, Sopka, Pele


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »