Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závod o definici našeho Vesmíru

Uznání: BOOMERANG Project, NSF

Právě probíhá závod o porozumění našemu vesmíru prostřednictvím záření pozadí vytvořeného během jeho dětství. Z pozorovacího hlediska stále přesnější balónové experimenty tlačí na budoucí vesmírné družice ke konečnému měření skvrnových characteristik záření kosmického mikrovlnného pozadí (CMB) určujících vesmír. Balónový projekt BOOMERANG, znázorněný nahoře zaznamenal své nové výsledky před pouhými dvěma týdny. Kosmologičtí teoretikové předkládají hory článků v úsilí vysvětlit poslední výsledky z BOOMERANGu. Zdá se, že CMB měření z BOOMERANGu naznačují, že vesmír je geometricky konsistentní s důvěrně známými Euklidovskými axiomy, i když možná komplexní nečekanými způsoby. Později v tomto roce plánuje NASA vypuštění družice MAP, jež bude studovat CMB s většími podrobnostmi a může definitivně určit geometrii složení našeho vesmíru. Takže zůstaňte na příjmu -- jeden z největších závodů moderní vědy zcela jistě pokračuje.

Štítky: Vesmír, Záření mikrovlnného pozadí


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »