Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závod o definici našeho Vesmíru

Uznání: BOOMERANG Project, NSF

Právě probíhá závod o porozumění našemu vesmíru prostřednictvím záření pozadí vytvořeného během jeho dětství. Z pozorovacího hlediska stále přesnější balónové experimenty tlačí na budoucí vesmírné družice ke konečnému měření skvrnových characteristik záření kosmického mikrovlnného pozadí (CMB) určujících vesmír. Balónový projekt BOOMERANG, znázorněný nahoře zaznamenal své nové výsledky před pouhými dvěma týdny. Kosmologičtí teoretikové předkládají hory článků v úsilí vysvětlit poslední výsledky z BOOMERANGu. Zdá se, že CMB měření z BOOMERANGu naznačují, že vesmír je geometricky konsistentní s důvěrně známými Euklidovskými axiomy, i když možná komplexní nečekanými způsoby. Později v tomto roce plánuje NASA vypuštění družice MAP, jež bude studovat CMB s většími podrobnostmi a může definitivně určit geometrii složení našeho vesmíru. Takže zůstaňte na příjmu -- jeden z největších závodů moderní vědy zcela jistě pokračuje.

Štítky: Vesmír, Záření mikrovlnného pozadí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »