Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 216 Kleopatra má tvar psí kosti

Uznání: Stephen Ostro et al. (JPL), Arecibo Radio Telescope, NSF, NASA

U asteroidu velikosti státu New Jersey jež obíhá Slunce mezi Marsem a Jupiterem byl objeven neobvyklý tvar psí kosti. Asteroid 216 Kleopatra zmapovaný nedávno pozemským radarem, odráží rádiové vlny tak dobře, že astronomové spekulují, že se většinou skládá z kovů jako jsou nikl a železa. Neobvyklý tvar a složení planetky 216 Kleopatra může být odvozen od centrální oblastí užasné kolize mezi většími asteroidy před miliardami let. Kleopatra není docela pevná - její povrch je volně zpevněná suť i když její jádro může obsahovat velké žíly pevného kovu. Kleopatra nikdy nezasáhne Zemi, ale může jednoho dne sloužit jako hodnotný zdroj surových stavebních materiálů.

Štítky: Asteroid, Kleopatra


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »