Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 216 Kleopatra má tvar psí kosti

Uznání: Stephen Ostro et al. (JPL), Arecibo Radio Telescope, NSF, NASA

U asteroidu velikosti státu New Jersey jež obíhá Slunce mezi Marsem a Jupiterem byl objeven neobvyklý tvar psí kosti. Asteroid 216 Kleopatra zmapovaný nedávno pozemským radarem, odráží rádiové vlny tak dobře, že astronomové spekulují, že se většinou skládá z kovů jako jsou nikl a železa. Neobvyklý tvar a složení planetky 216 Kleopatra může být odvozen od centrální oblastí užasné kolize mezi většími asteroidy před miliardami let. Kleopatra není docela pevná - její povrch je volně zpevněná suť i když její jádro může obsahovat velké žíly pevného kovu. Kleopatra nikdy nezasáhne Zemi, ale může jednoho dne sloužit jako hodnotný zdroj surových stavebních materiálů.

Štítky: Asteroid, Kleopatra


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »