Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterovi měsíce Thebe, Amalthea a Metis

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Robotická sonda Galileo, která obíhá kolem Jupitera nedávno vyfotografovala vnitřní měsíce Jupitera s menšími podrobnostmi než kdy doposud. Tyto snímky měsíců Thebe, Amalthei a Metise jsou zobrazeny v měřítku a ukazují až tříkilometrové podrobnosti. Amalthea je dlouhá celkém asi 200 kilometers. Měsíce se skládají většinou z ledu a jsou mnohem menší než jupiterovi mnohem slavnější galileovské měsíce (Io, Europa, Ganymede a Callisto) a obíhají mezi Io a Jupiterovi prstenci. Zdá se, že Thebe dominuje obří impaktní kráter o průměru 40 kilometrů. Astronomové si nejsou jisti původem neobvyklé bílé průrvy dole na Amalthei.

Štítky: Jupiter, Thebe, Amalthea, Metis


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »