Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhá Leonida

Uznání a copyright: Bob Yen

Minulý týden pročísl noc tento krásný dlouhý meteor z roje Leonid. Stopa meteoru zachycená na obloze nad Mt.Wilsonem v Kalifornii, USA fotografem Bobem Yenem v noci 17/18.listopadu zabírá asi 70-ti násobek zdánlivého průměru měsíčního úplňku. Stopa Leonidy se zableskla od vnější části souhvězdí Blíženců k trojúhelníkové hlavě Býka (vpravo dole). Zpátky stopa samozřejmě směřuje do Lva, do radiantu roje a prochází poblíž takových pozoruhodností noční oblohy jako je hvězdokupa M35 (vlevo nahoře) a nejjasnější hvězda v Býkovi, červený obr Aldebaran. I když obloze dominoval jasný ale ustupující Měsíc a brilantní Jupiter, tak meteorický roj Leonid přece jen odměnil pozorovatele v místech s tmavou oblohou špičkovou frekvencí stovek meteorů za hodinu.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Leonida


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »