Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhá Leonida

Uznání a copyright: Bob Yen

Minulý týden pročísl noc tento krásný dlouhý meteor z roje Leonid. Stopa meteoru zachycená na obloze nad Mt.Wilsonem v Kalifornii, USA fotografem Bobem Yenem v noci 17/18.listopadu zabírá asi 70-ti násobek zdánlivého průměru měsíčního úplňku. Stopa Leonidy se zableskla od vnější části souhvězdí Blíženců k trojúhelníkové hlavě Býka (vpravo dole). Zpátky stopa samozřejmě směřuje do Lva, do radiantu roje a prochází poblíž takových pozoruhodností noční oblohy jako je hvězdokupa M35 (vlevo nahoře) a nejjasnější hvězda v Býkovi, červený obr Aldebaran. I když obloze dominoval jasný ale ustupující Měsíc a brilantní Jupiter, tak meteorický roj Leonid přece jen odměnil pozorovatele v místech s tmavou oblohou špičkovou frekvencí stovek meteorů za hodinu.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Leonida


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »