Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysokoenergetická flotila

Laskavostí: MSFC Historical Archive, NASA

Velmi úspěšná série NASA vysokoenergetických astrofyzikálních observatoří HEAO (High Energy Astrophysical Observatory) vypadá na pozadí planety Země jako flotila futuristických mezihvězdných křižníků. Na této starší ilustraci mají vesmírné dalekohledy označení A, B a C, ale jsou známy jako HEAO-1, HEAO-2 a HEAO-3. HEAO-1 a HEAO-2 měly za úkol ukázat pozemšťanům zázraky na rentgenové obloze a objevily tisíce nebeských zdrojů vysokoenergetického záření. HEAO-2, též známá jako Einsteinova observatoř, byla vypuštěna v listopadu 1978, poblíž data stých narozenin slavného fyzika a byla prvním velkým plně zobrazovacím rentgenovým dalekohledem. Poslední observatoř ze série - HEAO-3, byla vypuštěna v roce 1979 a měřila vysokoenergetické částice kosmického záření a gama záření. Tyto družicové observatoře byly dlouhé zhruba 18 stop (5.4m) a měly hmotnost kolem 7000 liber(3200kg). Po skončení misí všechny observatoře shořely v atmosféře.

Štítky: Rentgenový, Gamma ray, Heao, Satellites


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »