Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sto kilometrů krajiny na Venuši

Uznání: Magallen Spacecraft, USGS, NASA

Dokonce i horký a popraskaný povrch Venuše má pohoří. Přestože se nikdy nefotografovalo zblízka, tak snímky venušina povrchu jako je vidět nahoře byly vytvořeny v minulých letech digitálně spojením dálkových fotografií s radarem citlivým na výšky. Nahoře je vybraný 100 kilometrů široký pás z vulkanické oblasti Yavine Corona. Na políčku jsou vidět početné zlomy povrchu. Pro tmavý pás vpravo nahoře chybí údaje. Povrch Venuše je tak horký a má tak vysoký tlak, že automatické sondy, které tam přistály, vydržely jen několik hodin.

Štítky: Prach, Venuše, Planety, Planetesmals


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »