Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Kresba - uznání: A. Hobart, CXC

Ve středu kroužícího víru horkého plynu je pravděpodobně objekt, který nebyl nikdy spatřen přímo: černá díra. Studie jasného světla vyzařovaného vířícím plynem často ukazují nejen na přítomnost černé díry, ale také jejích vlastností. Například u plynu obklopujícím GRO J1655-40 bylo nedávno nalezeno neobvyklé blikání s frekvencí 450 krát za sekundu. Pokud se vezme v úvahu předchozí odhad hmotnosti u centrálního objektu jako sedm hmotností našeho Slunce, pak lze frekvenci rychlého blikání vysvětlit černou dírou, která velice rychle rotuje. Jaký fyzikální mechanismus doopravdy způsobuje blikání a pomalejší kvazi periodické oscilace v akrečním disku obklopujícím černé díry a neutronové hvězdy zůstává předmětem mnoha výzkumů.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO, Microquasar


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »