Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Kresba - uznání: A. Hobart, CXC

Ve středu kroužícího víru horkého plynu je pravděpodobně objekt, který nebyl nikdy spatřen přímo: černá díra. Studie jasného světla vyzařovaného vířícím plynem často ukazují nejen na přítomnost černé díry, ale také jejích vlastností. Například u plynu obklopujícím GRO J1655-40 bylo nedávno nalezeno neobvyklé blikání s frekvencí 450 krát za sekundu. Pokud se vezme v úvahu předchozí odhad hmotnosti u centrálního objektu jako sedm hmotností našeho Slunce, pak lze frekvenci rychlého blikání vysvětlit černou dírou, která velice rychle rotuje. Jaký fyzikální mechanismus doopravdy způsobuje blikání a pomalejší kvazi periodické oscilace v akrečním disku obklopujícím černé díry a neutronové hvězdy zůstává předmětem mnoha výzkumů.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO, Microquasar


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »