Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice vystavuje na odiv nové robotické rameno

Uznání: STS-100 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (ISS - The International Space Station) roste. Posádka raketoplánu Endeavor minulý měsíc dopravila nové logistické moduly a instalovala na rostoucím předpolí nové rameno Canadarm2. Stanice ISS i s novým ramenem byla vyfotografována 400 kilometrů nad planetou Zemí posádkou raketoplánu Endeavor krátce po odpojení. Raketoplán pak stanici oblétl na obhlídku. Tři členové posádky druhé expedice zůstali na palubě ISS a provádí vědecké experimenty a rozbalují přes dvě tuny materiálu dopraveného raketoplánem. Příští plánovaná návštěva ISS bude raketoplán Atlantis v červnu.

Štítky: ISS, Canadarm2


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »