Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirály z profilu

Uznání a copyright: Robert Gendler

Spirální galaxie ukazují při pohledu zepředu velkolepou strukturu s vznešenými spirálními rameny stopovanými jasnými hvězdokupami a zářícími hvězdnými kolébkami. Při pohledu z profilu je jejich vzhled velice odlišný, ale ne méně ohromující, jak se jejich centrální oblasti vydouvají a tmavé pásy kosmického prachu kreslí siluety proti světlu hvězd ze zploštělých galaktických disků. Mistrovská mozaika digitálních snímků ukazuje devět dobře známých spirál z profilu seřazených následovně: nahoře: NGC2683, M104, NGC4565, ve středu: NGC891, NGC4631, NGC3628 a dole: NGC5746, NGC5907 a NGC4217. Ze všech nejznámější je možná M104 (NGC4594), jejíž výstižnější přezdívka je galaxie Sombrero. Perspektiva z profilu zjevně u těchto galaxií umožňuje měření rychlosti jejich galaktické rotace s využitím Dopplerova jevu. Závislost rotační rychlosti a vzdálenosti od středu určuje gravitační hmotnost galaxie a historicky vedla k prvnímu důkazu tajemné tmavé hmoty.

Štítky: Galaxie, Prach, Spirální galaxie, Edge on


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »