Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero z VLT

Uznání: Peter Barthel (Kapteyn Inst.) et al., FORS1, VLT ANTU, ESO

Proč vypadá galaxie Sombrero jako klobouk? Důvodem je jednak neobvykle velká a rozsáhlá centrální výduť Sombrera s hvězdami a jednak nápadné tmavé prachové pásy v disku, které jsou vidět až skoro na okraji. Miliardy starých hvězd způsobují difuzní záři centrální výdutě. Podrobnější prozkoumání výdutě na fotografii nahoře ukazuje spoustu světelných bodů, které jsou ve skutečnosti kulovými hvězdokupami. Nádherné prachové prstence M104 jsou domovem mnoha mladších a jasnějších hvězd a ukazují astronomům spletité, dosud plně nepochopené podrobnosti. Skutečný střed Sombrera září napříč elektromagnetickým spektrem a předpokládá se, že hostí velkou černou díru. Padesát miliónů let staré světlo z galaxie Sombrero lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny.

Štítky: Prach, Spirální galaxie


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »