Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové duhy

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Kapka vody nebo skleněný hranol rozkládají viditelné sluneční světlo na barevnou duhu. Barvy v dobře známém spektru duhy jsou seřazeny podle stoupající energie: červená, oranžová, zelená, modrá, indigo, fialová. Také rentgenové světlo se může rozkládat do spektra seřazeného podle energie, ovšem ani kapkami vody, ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra používá k rozkladu rentgenova záření soubor 540 jemně sestavených zlatých mřížek a výsledky zaznamenává digitálními detektory. Výsledné rentgenové spektrum odhaluje mnohé o složení, teplotách a pohybech kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ukazuje ve falešných barvách rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o němž se předpokládá, že se skládá ze slunci podobné hvězdy obíhající černou díru. Na rozdíl od důvěrně známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu, jsou zde energie seřazeny podél radiálních linií s nejvyššími energiemi vlevo nahoře a vpravo dole. Samotná ústřední paprsčitá oblast je tvořena rentgenovými paprsky ze zdroje, jenž nejsou rozloženy polem mřížek.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »