Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové duhy

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Kapka vody nebo skleněný hranol rozkládají viditelné sluneční světlo na barevnou duhu. Barvy v dobře známém spektru duhy jsou seřazeny podle stoupající energie: červená, oranžová, zelená, modrá, indigo, fialová. Také rentgenové světlo se může rozkládat do spektra seřazeného podle energie, ovšem ani kapkami vody, ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra používá k rozkladu rentgenova záření soubor 540 jemně sestavených zlatých mřížek a výsledky zaznamenává digitálními detektory. Výsledné rentgenové spektrum odhaluje mnohé o složení, teplotách a pohybech kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ukazuje ve falešných barvách rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o němž se předpokládá, že se skládá ze slunci podobné hvězdy obíhající černou díru. Na rozdíl od důvěrně známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu, jsou zde energie seřazeny podél radiálních linií s nejvyššími energiemi vlevo nahoře a vpravo dole. Samotná ústřední paprsčitá oblast je tvořena rentgenovými paprsky ze zdroje, jenž nejsou rozloženy polem mřížek.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »