Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové duhy

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Kapka vody nebo skleněný hranol rozkládají viditelné sluneční světlo na barevnou duhu. Barvy v dobře známém spektru duhy jsou seřazeny podle stoupající energie: červená, oranžová, zelená, modrá, indigo, fialová. Také rentgenové světlo se může rozkládat do spektra seřazeného podle energie, ovšem ani kapkami vody, ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra používá k rozkladu rentgenova záření soubor 540 jemně sestavených zlatých mřížek a výsledky zaznamenává digitálními detektory. Výsledné rentgenové spektrum odhaluje mnohé o složení, teplotách a pohybech kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ukazuje ve falešných barvách rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o němž se předpokládá, že se skládá ze slunci podobné hvězdy obíhající černou díru. Na rozdíl od důvěrně známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu, jsou zde energie seřazeny podél radiálních linií s nejvyššími energiemi vlevo nahoře a vpravo dole. Samotná ústřední paprsčitá oblast je tvořena rentgenovými paprsky ze zdroje, jenž nejsou rozloženy polem mřížek.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »