Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové duhy

Uznání: J. McClintock et al. (CfA), CXC, NASA

Kapka vody nebo skleněný hranol rozkládají viditelné sluneční světlo na barevnou duhu. Barvy v dobře známém spektru duhy jsou seřazeny podle stoupající energie: červená, oranžová, zelená, modrá, indigo, fialová. Také rentgenové světlo se může rozkládat do spektra seřazeného podle energie, ovšem ani kapkami vody, ani sklem. Namísto toho oběžná rentgenová observatoř Chandra používá k rozkladu rentgenova záření soubor 540 jemně sestavených zlatých mřížek a výsledky zaznamenává digitálními detektory. Výsledné rentgenové spektrum odhaluje mnohé o složení, teplotách a pohybech kosmických rentgenových zdrojů. Tento snímek z Chandry ukazuje ve falešných barvách rentgenové spektrum hvězdné soustavy ve Velké medvědici (Ursa Major) katalogizované jako XTE J1118+480, o němž se předpokládá, že se skládá ze slunci podobné hvězdy obíhající černou díru. Na rozdíl od důvěrně známého vzhledu duhy viditelného světla z hranolu, jsou zde energie seřazeny podél radiálních linií s nejvyššími energiemi vlevo nahoře a vpravo dole. Samotná ústřední paprsčitá oblast je tvořena rentgenovými paprsky ze zdroje, jenž nejsou rozloženy polem mřížek.

Štítky: Rentgenový, Spectrum, Light, Rainbow, Xtej1118+480


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »