Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a raketoplán

Uznání a copyright: Anthony DeVito

Jak 7.února stoupal nádherný měsíční úplněk nad východním horizontem, tak překřížil oblohu raketoplán Atlantis uhánějící k orbitálnímu setkání s Mezinárodní kosmickou stanicí. Start pozoroval z Orlanda na Floridě, asi 60 mil (96km) západně od místa startu na Kennedy Space Center fotograf Tony DeVito, jenž pořídil tento digitální snímek, jeden ze série snímků ohnivé cesty raketoplánu vzhůru. Zatímco se zažehla pouliční světla v popředí a jasná večerní obloha ztmavla, dráha raketoplánu právě přeťala jasný měsíční disk. Atlantis na této misi STS-98 nesl modul americké laboratoře Destiny, aby rozšířil rostoucí orbitální předpolí. Raketoplán Atlantis se plánuje k návratu ke kosmické stanici příští měsíc.

Štítky: Raketoplán, Úplněk, Atlantis, Sts98


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »