Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kouř raketoplánu vrhá stín na Měsíc

Uznání: NASA

Proč by měl stín ohonu kouře po startu raketoplánu směřovat k Měsíci? Minulý týden při startu raketoplánu Atlantis byly Slunce, Země, Měsíc a raketoplán pro tuto fotogenickou koincidenci správně seřazeny. Zaprvé, aby mohl oblak kouře z raketoplánu vrhat dlouhý stín, musí být doba buď kolem východu nebo západu Slunce. Dále, právě při západu je stín nejdelší a dosahuje až k horizontu. A konečně, při úplňku jsou Měsíc a Slunce na opačných stranách oblohy. Například právě těsně po západu je Slunce trochu dole pod horizontem a v opačném směru je zase Měsíc trochu nad horizontem. Proto vzhledem k tomu, že Atlantis odstartoval právě po západu Slunce, tak se jeho stín promítal od Slunce k opačnému horizontu, kde právě byl měsíční úplněk.

Štítky: Měsíc, Shadow, Shuttle


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »