Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celá obloha ve vodíku

Credits: J. Dickey (UMn), F. Lockman (NRAO), SkyView

Mezihvězdný prostor je vyplněn velice řídkými mračny plynu, převážně vodíku. Neutrální atom vodíku (v hantýrce astronomů HI) se skládá z jednoho protonu a jednoho elektronu. Proton a elektron mají spin, otáčí se jako dětský vlček, ale osy otáčení mohou mít jen dvě orientace: paralelní a antiparalelní. U vodíkových atomů v mezivězdném médiu nastává vzácná událost změny konfigurace z paralelní na antiparalelní a pak se vyzáří rádiové vlny na vlnové délce 21 centimeters (asi 8 palců) s odpovídající frekvencí přesně 1420 MHz. Radioteleskopy naladěné na tuto frekvenci neutrálního vodíku zmapovaly oblohu. Snímek nahoře představuje celooblohovou přehlídku HI v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy, jež probíhá vodorovně středem. Na tomto snímku ve falešných barvách nejsou viditelné žádné hvězdy, pouze difuzní mračna plynu desítky až stovky světelných let napříč, jež se kupí poblíž roviny. Zdá se, že plynová mračna tvoří obloukovité a smyčkovité struktury vyvolané hvězdnou aktivitou v galaktickém disku.

Štítky: Mezihvězdné prostředí, Vodík, Sky map


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »