Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysvětlení pohybu planet Keplerem

Uznání: Johnnes Kepler Gesammelte Werke , C. H. Beck, 1937

Jan Kepler popsal pohyb planet pomocí jednoduché matematiky. Kepler byl asistentem nejpřesnějšího astronomického pozorovatele své doby Tycho Brahe. Kepler dokázal použít Brahovi údaje, aby dokázal, že se planety pohybují kolem Slunce po elipsách (první Keplerův zákon), že se planety pohybují na svých drahách poměrně rychleji, když jsou blíže Slunci (druhý Keplerův zákon), a že vzdálenějším planetám trvá oběh Slunce poměrně déle (třetí Keplerův zákon). Kepler žil v letech 1571 až 1630, v době vynálezu dalekohledu. Kepler byl jedním z mála hlasitých zastánců Galileových objevů a Koperníkova systému planet obíhajících Slunce namísto Země.

Štítky: Planety, Sluneční soustava, Kepler


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »