Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysvětlení pohybu planet Keplerem

Uznání: Johnnes Kepler Gesammelte Werke , C. H. Beck, 1937

Jan Kepler popsal pohyb planet pomocí jednoduché matematiky. Kepler byl asistentem nejpřesnějšího astronomického pozorovatele své doby Tycho Brahe. Kepler dokázal použít Brahovi údaje, aby dokázal, že se planety pohybují kolem Slunce po elipsách (první Keplerův zákon), že se planety pohybují na svých drahách poměrně rychleji, když jsou blíže Slunci (druhý Keplerův zákon), a že vzdálenějším planetám trvá oběh Slunce poměrně déle (třetí Keplerův zákon). Kepler žil v letech 1571 až 1630, v době vynálezu dalekohledu. Kepler byl jedním z mála hlasitých zastánců Galileových objevů a Koperníkova systému planet obíhajících Slunce namísto Země.

Štítky: Planety, Sluneční soustava, Kepler


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »