Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysvětlení pohybu planet Keplerem

Uznání: Johnnes Kepler Gesammelte Werke , C. H. Beck, 1937

Jan Kepler popsal pohyb planet pomocí jednoduché matematiky. Kepler byl asistentem nejpřesnějšího astronomického pozorovatele své doby Tycho Brahe. Kepler dokázal použít Brahovi údaje, aby dokázal, že se planety pohybují kolem Slunce po elipsách (první Keplerův zákon), že se planety pohybují na svých drahách poměrně rychleji, když jsou blíže Slunci (druhý Keplerův zákon), a že vzdálenějším planetám trvá oběh Slunce poměrně déle (třetí Keplerův zákon). Kepler žil v letech 1571 až 1630, v době vynálezu dalekohledu. Kepler byl jedním z mála hlasitých zastánců Galileových objevů a Koperníkova systému planet obíhajících Slunce namísto Země.

Štítky: Planety, Sluneční soustava, Kepler


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »