Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny smogu ve vnější Galaxii

Uznání: Chris Brunt & Jerran Ontkean (DRAO, NRC Canada)

Naše Galaxie je vyplněna plynem. Většina tohoto plynu je vodík, něco je hélium, ale je tam také stopové množství poměrně těžkých molekul včetně oxidu uhelnatého (CO) - složky smogu. Širokoúhlý rádiový CO obraz ukazuje neuvěřitelně různorodé struktury, jež vytváří molekulární mezihvězdné médium. Husté mraky ukazují, kde se mohou tvořit hvězdy a otevřená prázdná místa mohou zase ukazovat na působení silných větrů z masivních, nedávno vzniklých hvězd. Přehlídka vnějších částí Galaxie FCRAO byla nedávno znovu provedena na observatoři Dominion Radio Astrophysical Observatory spolu s kanadskou přehlídkou galaktické roviny Canadian Galactic Plane Survey v rámci mezinárodního úsilí zmapovat všechny podstatné složky mezihvězdného média na velkých měřítkách při vysokém úhlovém rozlišení.

Štítky: Mezihvězdné prostředí, CO2, Outer Galaxy


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »