Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Europa

Uznání a copyright: Calvin J. Hamilton, Voyager Team, NASA

Vrší se důkazy, že pod rozsáhlými ledovými pláněmi, jež pokrývají Europu leží voda, tekuté oceány, které by mohly být domovem cizího života. Europa je nejmenším z jupiterových galileovských měsíců, mezi než také patří Io, Ganymed a Kalisto. Hluboký vnitřek Europy je většinou tvořen silikátovými horninami. Při bližším zkoumání hodně povrchových prasklin náhle končí, aby pokračovaly někde jinde, což ukazuje, že se mohou posouvat povrchové desky. Pohyblivá sekvence nahoře se skládá ze snímků pořízených při průletu sondy Voyager kolem měsíce před 20 lety. Ne všechny oblasti mají vysoké rozlišení. Film ukazuje celou otočku Europy, jež odpovídá celému oběhu kolem Jupitera, jelikož Europa vždycky natáčí vůči obří planetě stejnou stranu. Předmětem výzkumu také zůstávají přičiny mnoha povrchových barev Europy.

Štítky: Europa, Rotace, Jupiterovy měsíce, Animated gif


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »