Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Europa

Uznání a copyright: Calvin J. Hamilton, Voyager Team, NASA

Vrší se důkazy, že pod rozsáhlými ledovými pláněmi, jež pokrývají Europu leží voda, tekuté oceány, které by mohly být domovem cizího života. Europa je nejmenším z jupiterových galileovských měsíců, mezi než také patří Io, Ganymed a Kalisto. Hluboký vnitřek Europy je většinou tvořen silikátovými horninami. Při bližším zkoumání hodně povrchových prasklin náhle končí, aby pokračovaly někde jinde, což ukazuje, že se mohou posouvat povrchové desky. Pohyblivá sekvence nahoře se skládá ze snímků pořízených při průletu sondy Voyager kolem měsíce před 20 lety. Ne všechny oblasti mají vysoké rozlišení. Film ukazuje celou otočku Europy, jež odpovídá celému oběhu kolem Jupitera, jelikož Europa vždycky natáčí vůči obří planetě stejnou stranu. Předmětem výzkumu také zůstávají přičiny mnoha povrchových barev Europy.

Štítky: Europa, Rotace, Jupiterovy měsíce, Animated gif


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »