Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Europa

Uznání a copyright: Calvin J. Hamilton, Voyager Team, NASA

Vrší se důkazy, že pod rozsáhlými ledovými pláněmi, jež pokrývají Europu leží voda, tekuté oceány, které by mohly být domovem cizího života. Europa je nejmenším z jupiterových galileovských měsíců, mezi než také patří Io, Ganymed a Kalisto. Hluboký vnitřek Europy je většinou tvořen silikátovými horninami. Při bližším zkoumání hodně povrchových prasklin náhle končí, aby pokračovaly někde jinde, což ukazuje, že se mohou posouvat povrchové desky. Pohyblivá sekvence nahoře se skládá ze snímků pořízených při průletu sondy Voyager kolem měsíce před 20 lety. Ne všechny oblasti mají vysoké rozlišení. Film ukazuje celou otočku Europy, jež odpovídá celému oběhu kolem Jupitera, jelikož Europa vždycky natáčí vůči obří planetě stejnou stranu. Předmětem výzkumu také zůstávají přičiny mnoha povrchových barev Europy.

Štítky: Europa, Rotace, Jupiterovy měsíce, Animated gif


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »