Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná oranžová půda na Měsíci

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Kde se vzala půda oranžového vzhledu na Měsíci? Tato záhada začala když si astronaut Harrison Schmidt všimnul jinak barevné skvrny poblíž přistávacího místa Apolla 17 v roce 1972 Taurus-Littrow. Schmidt a astronaut Eugene Cernan nasbírali trochu neovyklé oranžové půdy pro podrobnější zkoumání zpátky na Zemi. Na snímku nahoře je hodně zvětšený návratový vzorek s jeho místem objevu ve vloženém snímku. Oranžová půda obsahuje částice napříč menší jak 0.1 milimetru, některé z nich jsou nejmenšími doposud nalezenými částicemi na Měsíci. Lunární geologové si nyní myslí, že oranžová půda byla vytvořena starodávný žhavým výronem. Podrobné chemické a datovací analýzy ukazují, že při explozivní vulkanické erupci před 3.64 miliardami let se malé kapky roztavené horniny rychle ochladily do téměř sférických barevných zrn. Původ některých neobvyklých prvků nalezených v půdě zůstává ovšem záhadou.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Orange soil


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjukcia Mesiaca a Marsu

Dnešná ranná konjukcia (vzájomné priblíženie na oblohe) Mesiaca a planéty Mars (označený vpravo hore). Vybavenie: Canon 60D, Hanimex 400mm/F8, Vivitar telekonvertor 3x, Videostatív. Software: PIPP, AutoStakkert (15%), Registax, Adobe photoshop. 373x1/160sec, ISO160. V Belej nad Cirochou, 14.1.2025 o 5:20

Další informace »