Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná oranžová půda na Měsíci

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Kde se vzala půda oranžového vzhledu na Měsíci? Tato záhada začala když si astronaut Harrison Schmidt všimnul jinak barevné skvrny poblíž přistávacího místa Apolla 17 v roce 1972 Taurus-Littrow. Schmidt a astronaut Eugene Cernan nasbírali trochu neovyklé oranžové půdy pro podrobnější zkoumání zpátky na Zemi. Na snímku nahoře je hodně zvětšený návratový vzorek s jeho místem objevu ve vloženém snímku. Oranžová půda obsahuje částice napříč menší jak 0.1 milimetru, některé z nich jsou nejmenšími doposud nalezenými částicemi na Měsíci. Lunární geologové si nyní myslí, že oranžová půda byla vytvořena starodávný žhavým výronem. Podrobné chemické a datovací analýzy ukazují, že při explozivní vulkanické erupci před 3.64 miliardami let se malé kapky roztavené horniny rychle ochladily do téměř sférických barevných zrn. Původ některých neobvyklých prvků nalezených v půdě zůstává ovšem záhadou.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Orange soil


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »