Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná oranžová půda na Měsíci

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Kde se vzala půda oranžového vzhledu na Měsíci? Tato záhada začala když si astronaut Harrison Schmidt všimnul jinak barevné skvrny poblíž přistávacího místa Apolla 17 v roce 1972 Taurus-Littrow. Schmidt a astronaut Eugene Cernan nasbírali trochu neovyklé oranžové půdy pro podrobnější zkoumání zpátky na Zemi. Na snímku nahoře je hodně zvětšený návratový vzorek s jeho místem objevu ve vloženém snímku. Oranžová půda obsahuje částice napříč menší jak 0.1 milimetru, některé z nich jsou nejmenšími doposud nalezenými částicemi na Měsíci. Lunární geologové si nyní myslí, že oranžová půda byla vytvořena starodávný žhavým výronem. Podrobné chemické a datovací analýzy ukazují, že při explozivní vulkanické erupci před 3.64 miliardami let se malé kapky roztavené horniny rychle ochladily do téměř sférických barevných zrn. Původ některých neobvyklých prvků nalezených v půdě zůstává ovšem záhadou.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Orange soil


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »