Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v kulové hvězdokupě 47 Tucanae

Uznání: X-Ray: J. Grindlay (CfA) et al., CXO, NASA
Optical: W. Keel (U. Alabama Tuscaloosa) et al., 1.5-m Telescope, CTIO

Hloubkový optický snímek (vlevo) 47 Tucanae ukazuje starou kulovou hvězdokupu, jenž je tak hustá a přeplněná, že v těsně zaplněném jádře nelze rozlišit jednotlivé hvězdy. Rentgenový snímek centrálních oblastí (vložený snímek vpravo) z observatoře Chandra ukazuje bohatství rentgenových hvězd, jež se tam skrývají. Barvy odpovídají energiím, nízké energie jsou červené, střední zelené a vysoké energie kosmických rentgenových zdrojů jsou modré, zatímco bělavé zdroje jsou jasné napříč všemi rentgenovými energetickými pásmy. Zdejší rentgenové hvězdy jsou dvojhvězdy nebo "kompaktní" binární soustavy. Nazývají se tak protože, jeden z páru normální hvězda a další je kompaktním objektem - bílý trpaslík, neutronová hvězda nebo možná černá díra. Rentgenové vidění Chandry detekuje přítomnost neobvykle velkého množství těchto exotických hvězdných soustav v 47 Tucanae, ale také ukazuje na zjevnou absenci velké centrální černé díry. Objevy naznačují, že kompaktní binární hvězdné soustavy v 47 Tucanae mohly být vyvrženy z hvězdokupy před splynutím velké černé díry v jejím jádru.

Štítky: Binary star, Kulová hvězdokupa, Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »