Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v kulové hvězdokupě 47 Tucanae

Uznání: X-Ray: J. Grindlay (CfA) et al., CXO, NASA
Optical: W. Keel (U. Alabama Tuscaloosa) et al., 1.5-m Telescope, CTIO

Hloubkový optický snímek (vlevo) 47 Tucanae ukazuje starou kulovou hvězdokupu, jenž je tak hustá a přeplněná, že v těsně zaplněném jádře nelze rozlišit jednotlivé hvězdy. Rentgenový snímek centrálních oblastí (vložený snímek vpravo) z observatoře Chandra ukazuje bohatství rentgenových hvězd, jež se tam skrývají. Barvy odpovídají energiím, nízké energie jsou červené, střední zelené a vysoké energie kosmických rentgenových zdrojů jsou modré, zatímco bělavé zdroje jsou jasné napříč všemi rentgenovými energetickými pásmy. Zdejší rentgenové hvězdy jsou dvojhvězdy nebo "kompaktní" binární soustavy. Nazývají se tak protože, jeden z páru normální hvězda a další je kompaktním objektem - bílý trpaslík, neutronová hvězda nebo možná černá díra. Rentgenové vidění Chandry detekuje přítomnost neobvykle velkého množství těchto exotických hvězdných soustav v 47 Tucanae, ale také ukazuje na zjevnou absenci velké centrální černé díry. Objevy naznačují, že kompaktní binární hvězdné soustavy v 47 Tucanae mohly být vyvrženy z hvězdokupy před splynutím velké černé díry v jejím jádru.

Štítky: Binary star, Kulová hvězdokupa, Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »