Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v kulové hvězdokupě 47 Tucanae

Uznání: X-Ray: J. Grindlay (CfA) et al., CXO, NASA
Optical: W. Keel (U. Alabama Tuscaloosa) et al., 1.5-m Telescope, CTIO

Hloubkový optický snímek (vlevo) 47 Tucanae ukazuje starou kulovou hvězdokupu, jenž je tak hustá a přeplněná, že v těsně zaplněném jádře nelze rozlišit jednotlivé hvězdy. Rentgenový snímek centrálních oblastí (vložený snímek vpravo) z observatoře Chandra ukazuje bohatství rentgenových hvězd, jež se tam skrývají. Barvy odpovídají energiím, nízké energie jsou červené, střední zelené a vysoké energie kosmických rentgenových zdrojů jsou modré, zatímco bělavé zdroje jsou jasné napříč všemi rentgenovými energetickými pásmy. Zdejší rentgenové hvězdy jsou dvojhvězdy nebo "kompaktní" binární soustavy. Nazývají se tak protože, jeden z páru normální hvězda a další je kompaktním objektem - bílý trpaslík, neutronová hvězda nebo možná černá díra. Rentgenové vidění Chandry detekuje přítomnost neobvykle velkého množství těchto exotických hvězdných soustav v 47 Tucanae, ale také ukazuje na zjevnou absenci velké centrální černé díry. Objevy naznačují, že kompaktní binární hvězdné soustavy v 47 Tucanae mohly být vyvrženy z hvězdokupy před splynutím velké černé díry v jejím jádru.

Štítky: Binary star, Kulová hvězdokupa, Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »