Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obr Saturn

Uznání: NASA

Dnes před 40 lety (25.května 1961) vyhlásil americký prezident John F.Kennedy cíl přistání Američanů na Měsíci do konce desetiletí. Kennedyho ambiciózní řeč spustila téměř nevídanou mírovou technologickou mobilizaci a jedním z výsledků byla měsíční raketa Saturn V. Vývoj třístupňové rakety Saturn V dosahující výšky 36 pater řídil raketový pionýr Wernher Von Braun. V prvním stupni měla svazek pěti motorů poháněných kapalným kyslíkem a kerosenem, jež dohromady byly schopné vyvinout tah 7.5 miliónu liber. Gigantické rakety Saturn V nakonec vynesly devět výprav Apollo na Měsíc a zase zpět při šesti přistáních na měsíčním povrchu. První přistání Apolla 11 20.července 1969 splnilo Kennedyho cíl. Tento Saturn V čeká 11. dubna 1970 v lázni světla na vypuštění třetí výpravy k měsíčnímu přistání Apollo 13.

Štítky: Raketa, Saturn V, Apollo, Kennedy


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše za soumraku

Další informace »