Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6826: Mžiknutí oka

Uznání: B. Balick, J. Alexander (University of Washington), et al., NASA

Barevná fáze planetární mlhoviny je v životě hvězd jako je slunce krátká. Kosmicky řečeno, téměř v "mžiknutí oka" jsou odvrženy vnější vrstvy hvězdy jež tvoří rozpínající se emisní mlhovinu. Tato mlhovina trvá možná 10 tisíc let ve srovnání s 10 miliardami let života hvězdy. Spektakulární planetární mlhoviny jsou důvěrně známé jak profesionálním tak amatérským astronomům, ale i tak stále skrývají několik překvapení. Například nádherná mlhovina NGC 6826, též známá jako Mžikající oko má tajemná červená KŘÍDLA viditelná po stranách na snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Ta také expandují ven od centrální hvězdy? Pokud ano, tak "rázové vlny" míří špatným směrem!

Štítky: Mlhovina, Hvězda, Planetární mlhovina


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »