Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6826: Mžiknutí oka

Uznání: B. Balick, J. Alexander (University of Washington), et al., NASA

Barevná fáze planetární mlhoviny je v životě hvězd jako je slunce krátká. Kosmicky řečeno, téměř v "mžiknutí oka" jsou odvrženy vnější vrstvy hvězdy jež tvoří rozpínající se emisní mlhovinu. Tato mlhovina trvá možná 10 tisíc let ve srovnání s 10 miliardami let života hvězdy. Spektakulární planetární mlhoviny jsou důvěrně známé jak profesionálním tak amatérským astronomům, ale i tak stále skrývají několik překvapení. Například nádherná mlhovina NGC 6826, též známá jako Mžikající oko má tajemná červená KŘÍDLA viditelná po stranách na snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Ta také expandují ven od centrální hvězdy? Pokud ano, tak "rázové vlny" míří špatným směrem!

Štítky: Mlhovina, Hvězda, Planetární mlhovina


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »