Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6826: Mžiknutí oka

Uznání: B. Balick, J. Alexander (University of Washington), et al., NASA

Barevná fáze planetární mlhoviny je v životě hvězd jako je slunce krátká. Kosmicky řečeno, téměř v "mžiknutí oka" jsou odvrženy vnější vrstvy hvězdy jež tvoří rozpínající se emisní mlhovinu. Tato mlhovina trvá možná 10 tisíc let ve srovnání s 10 miliardami let života hvězdy. Spektakulární planetární mlhoviny jsou důvěrně známé jak profesionálním tak amatérským astronomům, ale i tak stále skrývají několik překvapení. Například nádherná mlhovina NGC 6826, též známá jako Mžikající oko má tajemná červená KŘÍDLA viditelná po stranách na snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Ta také expandují ven od centrální hvězdy? Pokud ano, tak "rázové vlny" míří špatným směrem!

Štítky: Mlhovina, Hvězda, Planetární mlhovina


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »