Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale-Bopp nad průsmykem Val Parola

Uznání: A. Dimai (Col Druscie Obs.), AAC

Kometa Hale-Bopp byla mnohem jasnější, než kterákoliv okolní hvězda. Byla vidět dokonce i přes jasná městská světla. A daleko od světel měst to byla zcela výjmečná podívaná. Zde je kometa Hale-Bopp vyfotografovaná nad průsmykem Val Parola v Dolomitech okolo Cortina d'Ampezzo v Itálii. Modrý iontový ohon komety Hale-Bopp vznikl nárazy rychle se pohybujících částic slunečního větru do iontů vyvržených z kometárního jádra. Bílý prachový ohon se skládá z větších částic prachu a ledu vyvrženého jádrem, který obíhá za kometou. Pozorování ukázala, že se jádro komety Hale-Bopp otáčí asi jednou za 12 hodin.

Štítky: Jádro komety, Comet Hale Bopp


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »