Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale-Bopp nad průsmykem Val Parola

Uznání: A. Dimai (Col Druscie Obs.), AAC

Kometa Hale-Bopp byla mnohem jasnější, než kterákoliv okolní hvězda. Byla vidět dokonce i přes jasná městská světla. A daleko od světel měst to byla zcela výjmečná podívaná. Zde je kometa Hale-Bopp vyfotografovaná nad průsmykem Val Parola v Dolomitech okolo Cortina d'Ampezzo v Itálii. Modrý iontový ohon komety Hale-Bopp vznikl nárazy rychle se pohybujících částic slunečního větru do iontů vyvržených z kometárního jádra. Bílý prachový ohon se skládá z větších částic prachu a ledu vyvrženého jádrem, který obíhá za kometou. Pozorování ukázala, že se jádro komety Hale-Bopp otáčí asi jednou za 12 hodin.

Štítky: Jádro komety, Comet Hale Bopp


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »