Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale-Bopp nad průsmykem Val Parola

Uznání: A. Dimai (Col Druscie Obs.), AAC

Kometa Hale-Bopp byla mnohem jasnější, než kterákoliv okolní hvězda. Byla vidět dokonce i přes jasná městská světla. A daleko od světel měst to byla zcela výjmečná podívaná. Zde je kometa Hale-Bopp vyfotografovaná nad průsmykem Val Parola v Dolomitech okolo Cortina d'Ampezzo v Itálii. Modrý iontový ohon komety Hale-Bopp vznikl nárazy rychle se pohybujících částic slunečního větru do iontů vyvržených z kometárního jádra. Bílý prachový ohon se skládá z větších částic prachu a ledu vyvrženého jádrem, který obíhá za kometou. Pozorování ukázala, že se jádro komety Hale-Bopp otáčí asi jednou za 12 hodin.

Štítky: Jádro komety, Comet Hale Bopp


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »