Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae

Uznání: W. Keel (U. Alabama in Tuscaloosa) et al., 1.54-m Telescope, Chile

Hvězdy vznikají ve skupinách. Z více než 200 kulových hvězdných kup, které obíhají kolem středu naší galaxie Mléčné dráhy, je 47 Tucanae druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou. (hned za Omega Centauri). Někomu je známa pod láskyplným označením 47 Tuc nebo NGC 104 a je jedinou viditelnou pouhým okem z jižní polokoule. Světlu trvá téměř 20 000 let, než k nám doletí z 47 Tuc, kterou můžeme vidět v blízkosti Malého Magelanova mračna v souhvězdí Tukana. Na tomto snímku jsou viditelné zejména rudé obří hvězdy. Dynamika hvězd v blízkosti středu 47 Tuc není dosud dobře vysvětlena, zejména otázka, proč je zde tak málo dvojhvězdných systémů.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »