Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae

Uznání: W. Keel (U. Alabama in Tuscaloosa) et al., 1.54-m Telescope, Chile

Hvězdy vznikají ve skupinách. Z více než 200 kulových hvězdných kup, které obíhají kolem středu naší galaxie Mléčné dráhy, je 47 Tucanae druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou. (hned za Omega Centauri). Někomu je známa pod láskyplným označením 47 Tuc nebo NGC 104 a je jedinou viditelnou pouhým okem z jižní polokoule. Světlu trvá téměř 20 000 let, než k nám doletí z 47 Tuc, kterou můžeme vidět v blízkosti Malého Magelanova mračna v souhvězdí Tukana. Na tomto snímku jsou viditelné zejména rudé obří hvězdy. Dynamika hvězd v blízkosti středu 47 Tuc není dosud dobře vysvětlena, zejména otázka, proč je zde tak málo dvojhvězdných systémů.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »