Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán startuje ke kosmické stanici

Uznání: STS-100, NASA

Minulý čtvrtek odstartoval raketoplán Endeavour k další fázi budování Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na oběžné dráze Země. Jedním ze zlatých hřebů této 11denní výpravy by měla být instalace Canadarm2, robotického ramene, které bude asistovat při další výstavbě a údržbě ISS. Canadarm2 je větší a sofistikovanější verzí robotického ramene raketoplánu a bude schopné pohybu po vnější části stanice. Jedná se o devátou výpravu raketoplánu věnovanou výstavbě ISS -- řada dalších je plánována na následujících několik let. Až bude ISS kompletní, měla by mít vnitřní prostory o velikosti srovnatelné s cestovní kabinou letadla Boeing 747.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice, STS-100


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »