Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice potkala svůj Osud

Uznání: STS-98 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) si dříve v tomto měsíci dala schůzku s Osudem. Přesněji řečeno posádka reketoplánu Atlantis instalovala k ISS vědeckou laboratoř pojmenovanou Destiny(Osud). Destiny, na snímku zde, bude sloužit jako řídící středisko oběžné kosmické stanice. Aby astronauté pomohli tento modul instalovat, tak podnikli z raketoplánu v pořadí stou americkou kosmickou procházku, jež se udála téměř 40 let po prvním pobytu Eda Whitea mimo jeho loď Gemini 4. Snímek nahoře pořídila posádka raketoplánu po svém odpojení od kosmické stanice. Více jak dvě stě kilometrů níže leží region Rio Negro v Argentině.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »