Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce v maximu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Astronomové byli nedávno svědky ohromné události ve velkém měřítku, kdy si severní a jižní pól Slunce vyměnily svá místa! Toto úplné překlopení slunečních magnetických polí se ale čekalo. Nastává každých 11 let při maximu cyklu sluneční aktivity. Sluneční skvrny, planoucí aktivní oblasti a obrovské protuberance jsou znamení těžko k přehlédnutí, že je sluneční maximum tady. Tento dramatický snímek velké protuberance na okraji pořídila 12.února družice SOHO určená k pozorování Slunce. Dole vpravo jsou vidět proudy poměrně studeného hustého plasmatu vyzdviženého podél smyček magnetického pole dosahujícího ven až přes 30 zemských průměrů. Daleko za okrajem vpravo nahoře rozpojené duchovité oblouky obklopují temnou oblast s centrální jasnou emisí. Tyto útvary jsou příznaky výronu koronální hmoty (coronal mass ejection), silného vyvržení materiálu z aktivního Slunce. Sluneční povrch na tomto snímku také pokrývají intenzivní jasné aktivní oblasti zaznamenané ve světle energetických atomů Helia dalekohledem Extreme ultraviolet Imaging Telescope na družici SOHO.

Štítky: Slunce, Protuberance, Koronální výtrysk hmoty, Solar cycle, Magnetic cycle


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »