Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LkHa101: Díra v koblize

Uznání: Peter Tuthill (Sydney University Physics Department) et al., W.M. Keck Observatory

K této koblize byste potřebovali opravdu velký šálek kávy, neboť díra uprostřed ní má asi miliardu kilometrů. Pokud by bylo ve středu Slunce, tak by kruh této velikosti ležel mezi Marsem a Jupiterem. Ve skutečnosti tato kobliha obklopuje hmotnou nově vzniklou hvězdu katalogizovanou jako LkHa 101, jež se nachází v souhvězdí Persea. Tento toroidální oblak plynu a prachu zobrazený v infračerveném světle je lehce skloněn vůči našemu pohledu. Materiál oblaku může být docela dobře ingrediencemi pro vznik vzdálených slunečních soustav. Jasný zdroj ultrafialového světla, horká mladá hvězda je infračerveně mnohem slabší a tak není na tomto snímku viditelná. Přítomnost hvězdy znamená, že její intenzivní hvězdný vítr a radiace zjevně vytvořily v koblize díru. Prvotřídní podrobný snímek vznikající hvězdné soustavy byl pořízen s využitím observační techniky zvané interferometrie na největším jednozrcadlovém dalekohledu na planetě Zemi, 10 metrovém Keckově dalekohledu.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Extrasolar system, Dust cloud, Doughnuts


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »