Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Helios Helium

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento snímek aktivního Slunce byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném ionizovanými atomy Hélia ve sluneční chromosféře. Hélium bylo poprvé objeveno na Slunci v roce 1868 a jeho jméno je přiléhavě odvozeno od řeckého slova Helios, což znamená Slunce. Objev učinil astronom Joseph Norman Lockyer (narozen 17.5.1836). Lockyer využil nedávno vyvinutou techniku spektroskopie, jež umožňuje rozložit sluneční světlo do spektra, a myšlenku, že každý prvek tvoří charakteristické spektrální vzory jasných čar. Při zatmění Slunce si povšimnul ve sluneční spektru žluté čáry, která nemohla být přiřazena žádnému prvku známému na Zemi. Pozemské hélium bylo konečně objeveno po téměř 27 letech, když spektrum hélionosného minerálu uranu poskytlo shodu s dríve detekovaným prvkem na Slunci. Hélium je je nyní známo jako druhý nejrozšířenější prvek (po vodíku) ve vesmíru.

Štítky: Slunce, Helium, Spectroscopy


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »