Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Helios Helium

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento snímek aktivního Slunce byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném ionizovanými atomy Hélia ve sluneční chromosféře. Hélium bylo poprvé objeveno na Slunci v roce 1868 a jeho jméno je přiléhavě odvozeno od řeckého slova Helios, což znamená Slunce. Objev učinil astronom Joseph Norman Lockyer (narozen 17.5.1836). Lockyer využil nedávno vyvinutou techniku spektroskopie, jež umožňuje rozložit sluneční světlo do spektra, a myšlenku, že každý prvek tvoří charakteristické spektrální vzory jasných čar. Při zatmění Slunce si povšimnul ve sluneční spektru žluté čáry, která nemohla být přiřazena žádnému prvku známému na Zemi. Pozemské hélium bylo konečně objeveno po téměř 27 letech, když spektrum hélionosného minerálu uranu poskytlo shodu s dríve detekovaným prvkem na Slunci. Hélium je je nyní známo jako druhý nejrozšířenější prvek (po vodíku) ve vesmíru.

Štítky: Slunce, Helium, Spectroscopy


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2023/A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

iso1600 F4 30s Kometa a IC4756

Další informace »