Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mira rozlišena

Uznání: M. Karovska (Harvard-Smithsonian CfA) et al., FOC, ESA, NASA

Většina hvězd se jeví pouze jako body světla. V roce 1995 se stala Betelgeuse po našem Slunci druhou hvězdou, jejíž povrch byl rozlišen. Později ve stejném roce přibyla do seznamu Mira. Mira A je červeným obrem s dramatickými pulsacemi, které způsobují v průběhu roku více než 100 násobné zjasnění. Před 400 sty lety objevil u Miry jako u první hvězdy vůbec proměnnost David Fabricus. Mira dosahuje 700 násobek rozměru Slunce a je ve vzdálenosti jen 400 světelných let. Snímek nahoře z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje skutečnou tvář Miry. Co to ale vidíme? Záhadou zůstává neobvyklý výběžek vlevo dole. Mezi možná vysvětlení patří gravitační perturbace a/nebo zahřívání od doprovodné trpasličí složky Miry.

Štítky: Mira, Variable star, Stellar flare


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »