Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva tónované krátery na asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Co leží pod povrchem Erosu? Tento snímek pořízený před dvěma týdny sondou NEAR, jež tmavý asteroid obíhá, ukazuje kilometr široký kráter, kde pod tmavým regolitovým povrchem leží určité typy světlých materiálů. Tato světlá látka viditelná i na jiných fotografiích, může být poměrně čerstvým materiálem ještě dostatečně neexponovaným ztmavujícímu vlivu slunečního větru a mikrometeoritických impaktů. S mizejícím palivem NASA plánuje zakončení mise NEAR 12.února spektakulárním řízeným zestupem k povrchu asteroidu. I když sonda nebyla navržena přežít přistání, doufá se, že NEAR bude schopna pořídit a odvysílat na své cestě dolů snímky s vysokým rozlišením.

Štítky: Blízko, Kráter, Regolit


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »