Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva tónované krátery na asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Co leží pod povrchem Erosu? Tento snímek pořízený před dvěma týdny sondou NEAR, jež tmavý asteroid obíhá, ukazuje kilometr široký kráter, kde pod tmavým regolitovým povrchem leží určité typy světlých materiálů. Tato světlá látka viditelná i na jiných fotografiích, může být poměrně čerstvým materiálem ještě dostatečně neexponovaným ztmavujícímu vlivu slunečního větru a mikrometeoritických impaktů. S mizejícím palivem NASA plánuje zakončení mise NEAR 12.února spektakulárním řízeným zestupem k povrchu asteroidu. I když sonda nebyla navržena přežít přistání, doufá se, že NEAR bude schopna pořídit a odvysílat na své cestě dolů snímky s vysokým rozlišením.

Štítky: Blízko, Kráter, Regolit


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »