Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva tónované krátery na asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Co leží pod povrchem Erosu? Tento snímek pořízený před dvěma týdny sondou NEAR, jež tmavý asteroid obíhá, ukazuje kilometr široký kráter, kde pod tmavým regolitovým povrchem leží určité typy světlých materiálů. Tato světlá látka viditelná i na jiných fotografiích, může být poměrně čerstvým materiálem ještě dostatečně neexponovaným ztmavujícímu vlivu slunečního větru a mikrometeoritických impaktů. S mizejícím palivem NASA plánuje zakončení mise NEAR 12.února spektakulárním řízeným zestupem k povrchu asteroidu. I když sonda nebyla navržena přežít přistání, doufá se, že NEAR bude schopna pořídit a odvysílat na své cestě dolů snímky s vysokým rozlišením.

Štítky: Blízko, Kráter, Regolit


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »