Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2264: hvězdy, prach a plyn

Uznání a copyright: Michael Bessell (RSAA, ANU), MSO

Mlhovina obkloující jasnou hvězdu S Mon je vyplněna temným prachem a zářícím plynem. Podivné tvary, které charakterizují tuto oblast tvorby hvězdy, pocházejí ze složitých cest reakcí jemného mezihvězdného prachu s mocným zářením a horkým plynem, jež jsou produkovány mladými hvězdami. Snímek nahoře v representativních barvách vyzdvihuje severní část velké mlhoviny označené NGC 2264, která leží ve vzdálenosti 2500 světelných roků a zahrnuje Kuželovou mlhovinu. Modré záření přímo oblkopující hvězdu S Mon vzniká odrazem světla jasné hvězdy na okolním prachu. Více rozptýlené červené záření je emisního původu a vzniká při ionizaci vodíkového plynu hvězdným zářením. Ružové oblasti září kombinací obou procesů. Malá skupina hvězd obklopuje S Mon, nejjasnější hvězdu na snímku a hvězdu, která je viditelná pouhým okem směrem k souhvězdí Jednorožce.

Štítky: Mlhovina, NGC 2264


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

sluneční skvrny

300/1500 + Canon

Další informace »