Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2264: hvězdy, prach a plyn

Uznání a copyright: Michael Bessell (RSAA, ANU), MSO

Mlhovina obkloující jasnou hvězdu S Mon je vyplněna temným prachem a zářícím plynem. Podivné tvary, které charakterizují tuto oblast tvorby hvězdy, pocházejí ze složitých cest reakcí jemného mezihvězdného prachu s mocným zářením a horkým plynem, jež jsou produkovány mladými hvězdami. Snímek nahoře v representativních barvách vyzdvihuje severní část velké mlhoviny označené NGC 2264, která leží ve vzdálenosti 2500 světelných roků a zahrnuje Kuželovou mlhovinu. Modré záření přímo oblkopující hvězdu S Mon vzniká odrazem světla jasné hvězdy na okolním prachu. Více rozptýlené červené záření je emisního původu a vzniká při ionizaci vodíkového plynu hvězdným zářením. Ružové oblasti září kombinací obou procesů. Malá skupina hvězd obklopuje S Mon, nejjasnější hvězdu na snímku a hvězdu, která je viditelná pouhým okem směrem k souhvězdí Jednorožce.

Štítky: Mlhovina, NGC 2264


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »