Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmický laser vytváří umělou hvězdu

Uznání a copyright: Fang Shi (U. Chicago) et al., AURA, NSO, NOAO, NSF

Někteří astronomové nemají rádi hvězdy. Fluktuace jasných hvězd mohou ukazovat jak se mění zemská atmosféra, ale v řadě případů neleží ve směru, kde je tato atmosférická informace potřebná, žádná jasná hvězda. Takže spíš než aby zkusili vyhladit signál existující hvězdy, astronomové vytvoří pomocí laseru hvězdu umělou přesně tam, kdy potřebují. Následné pozorování umělé laserové hvězdy může poskytnou tak detailní informace o rozmazání světla v zemské atmosféře, že většina tohoto efektu může být odstaněna rychle se měnícím zrcadlem. Tato adaptivní optika umožňuje provádět pozemská pozorování skutečných hvězd, planet a mlhovin s vysokým rozlišením. Umělá hvězda nahoře byla vytvořena čtyřwatovým laserem na Richard B. Dunn Solar Telescope na Sacramento Peak ve státě New Mexico.

Štítky: Laser, Artificial star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »