Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmický laser vytváří umělou hvězdu

Uznání a copyright: Fang Shi (U. Chicago) et al., AURA, NSO, NOAO, NSF

Někteří astronomové nemají rádi hvězdy. Fluktuace jasných hvězd mohou ukazovat jak se mění zemská atmosféra, ale v řadě případů neleží ve směru, kde je tato atmosférická informace potřebná, žádná jasná hvězda. Takže spíš než aby zkusili vyhladit signál existující hvězdy, astronomové vytvoří pomocí laseru hvězdu umělou přesně tam, kdy potřebují. Následné pozorování umělé laserové hvězdy může poskytnou tak detailní informace o rozmazání světla v zemské atmosféře, že většina tohoto efektu může být odstaněna rychle se měnícím zrcadlem. Tato adaptivní optika umožňuje provádět pozemská pozorování skutečných hvězd, planet a mlhovin s vysokým rozlišením. Umělá hvězda nahoře byla vytvořena čtyřwatovým laserem na Richard B. Dunn Solar Telescope na Sacramento Peak ve státě New Mexico.

Štítky: Laser, Artificial star


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »