Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmický laser vytváří umělou hvězdu

Uznání a copyright: Fang Shi (U. Chicago) et al., AURA, NSO, NOAO, NSF

Někteří astronomové nemají rádi hvězdy. Fluktuace jasných hvězd mohou ukazovat jak se mění zemská atmosféra, ale v řadě případů neleží ve směru, kde je tato atmosférická informace potřebná, žádná jasná hvězda. Takže spíš než aby zkusili vyhladit signál existující hvězdy, astronomové vytvoří pomocí laseru hvězdu umělou přesně tam, kdy potřebují. Následné pozorování umělé laserové hvězdy může poskytnou tak detailní informace o rozmazání světla v zemské atmosféře, že většina tohoto efektu může být odstaněna rychle se měnícím zrcadlem. Tato adaptivní optika umožňuje provádět pozemská pozorování skutečných hvězd, planet a mlhovin s vysokým rozlišením. Umělá hvězda nahoře byla vytvořena čtyřwatovým laserem na Richard B. Dunn Solar Telescope na Sacramento Peak ve státě New Mexico.

Štítky: Laser, Artificial star


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »