Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava se vrací

Uznání: (Top) NASA, NOAO, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)
(Bottom) T.A. Rector (NOAO/AURA/NSF), Hubble Heritage Team; Copyright

Mlhovina Koňská hlava, obtížně pozorovatelná malými dalekohledy, byla nedávno vybrána internetovými voliči za cíl pro Hubble Space Telescope. Zcela nahoře je Hubbleův detailní pohled na oblak tmavého kosmického prachu, zveřejněný při příležitosti 11. výročí provozu orbitální observatoře. Pod ním je fantastický pozemský pohled z 0.9 metrového dalekohledu NOAO na Kitt Peak National Observatory, který ukazuje tmavou Koňskou hlavu na pozadí rozpýnajícího se oblaku zářicího plynu. Vzrušující oblaka prachu a plynu uvnitř a v okolí Koňské hlavy jsou součástí velké a složité hvězdné porodnice viditelné směrem k souhvězdí Orionu. Tato oblast tvorby hvězd je vzdálena 1500 světelných roků a zahrnuje velmi známou mlhovinu v Orionu. Mlhovina Koňská hlava se nachází jižně od hvězdy Zeta Orionis, nejvýchodnější hvězdy Orionova pásu.

Štítky: Mlhovina, Tmavá mlhovina, Hubble, Koňská hlava


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »