Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava se vrací

Uznání: (Top) NASA, NOAO, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)
(Bottom) T.A. Rector (NOAO/AURA/NSF), Hubble Heritage Team; Copyright

Mlhovina Koňská hlava, obtížně pozorovatelná malými dalekohledy, byla nedávno vybrána internetovými voliči za cíl pro Hubble Space Telescope. Zcela nahoře je Hubbleův detailní pohled na oblak tmavého kosmického prachu, zveřejněný při příležitosti 11. výročí provozu orbitální observatoře. Pod ním je fantastický pozemský pohled z 0.9 metrového dalekohledu NOAO na Kitt Peak National Observatory, který ukazuje tmavou Koňskou hlavu na pozadí rozpýnajícího se oblaku zářicího plynu. Vzrušující oblaka prachu a plynu uvnitř a v okolí Koňské hlavy jsou součástí velké a složité hvězdné porodnice viditelné směrem k souhvězdí Orionu. Tato oblast tvorby hvězd je vzdálena 1500 světelných roků a zahrnuje velmi známou mlhovinu v Orionu. Mlhovina Koňská hlava se nachází jižně od hvězdy Zeta Orionis, nejvýchodnější hvězdy Orionova pásu.

Štítky: Mlhovina, Tmavá mlhovina, Hubble, Koňská hlava


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »