Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava se vrací

Uznání: (Top) NASA, NOAO, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)
(Bottom) T.A. Rector (NOAO/AURA/NSF), Hubble Heritage Team; Copyright

Mlhovina Koňská hlava, obtížně pozorovatelná malými dalekohledy, byla nedávno vybrána internetovými voliči za cíl pro Hubble Space Telescope. Zcela nahoře je Hubbleův detailní pohled na oblak tmavého kosmického prachu, zveřejněný při příležitosti 11. výročí provozu orbitální observatoře. Pod ním je fantastický pozemský pohled z 0.9 metrového dalekohledu NOAO na Kitt Peak National Observatory, který ukazuje tmavou Koňskou hlavu na pozadí rozpýnajícího se oblaku zářicího plynu. Vzrušující oblaka prachu a plynu uvnitř a v okolí Koňské hlavy jsou součástí velké a složité hvězdné porodnice viditelné směrem k souhvězdí Orionu. Tato oblast tvorby hvězd je vzdálena 1500 světelných roků a zahrnuje velmi známou mlhovinu v Orionu. Mlhovina Koňská hlava se nachází jižně od hvězdy Zeta Orionis, nejvýchodnější hvězdy Orionova pásu.

Štítky: Mlhovina, Tmavá mlhovina, Hubble, Koňská hlava


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »