Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava se vrací

Uznání: (Top) NASA, NOAO, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)
(Bottom) T.A. Rector (NOAO/AURA/NSF), Hubble Heritage Team; Copyright

Mlhovina Koňská hlava, obtížně pozorovatelná malými dalekohledy, byla nedávno vybrána internetovými voliči za cíl pro Hubble Space Telescope. Zcela nahoře je Hubbleův detailní pohled na oblak tmavého kosmického prachu, zveřejněný při příležitosti 11. výročí provozu orbitální observatoře. Pod ním je fantastický pozemský pohled z 0.9 metrového dalekohledu NOAO na Kitt Peak National Observatory, který ukazuje tmavou Koňskou hlavu na pozadí rozpýnajícího se oblaku zářicího plynu. Vzrušující oblaka prachu a plynu uvnitř a v okolí Koňské hlavy jsou součástí velké a složité hvězdné porodnice viditelné směrem k souhvězdí Orionu. Tato oblast tvorby hvězd je vzdálena 1500 světelných roků a zahrnuje velmi známou mlhovinu v Orionu. Mlhovina Koňská hlava se nachází jižně od hvězdy Zeta Orionis, nejvýchodnější hvězdy Orionova pásu.

Štítky: Mlhovina, Tmavá mlhovina, Hubble, Koňská hlava


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »