Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Večerní smyčka Venuše

Uznání a copyright Tunc Tezel

Astronom Tunc Tezel trpělivě fotografoval od září 2000 do března 2001 planetu Venuši v 25 různých dnech jak putovala večerním soumrakem. Snímky byly pořízeny ze stejného místa na kampusu Středněvýchodní technické university (Middle East Technical University) poblíž Ankary v Turecku a jsou vždy pořízeny v době, když bylo Slunce 7 stupňů pod horizontem. Pečlivým snímkováním a kombinováním pak vytvořil tento kompozitní snímek, jenž je pozoruhodnou demonstrací Venušina pohybu na obloze při jejím minulém zjevení na obloze jako Večernice planety Země. Při prvním snímku 28.září byla Venuše blízko západního horizontu a posouvala se s přibývajícími dny jižně (doleva). V prosinci začala Venuše šplhat výš nad obzor a v lednu 2001 dosáhla maximální zdánlivé vzdálenosti (elongace) od Slunce. Březen zastihnul Venuši při klesání z večerní oblohy a při rychlém pohybu na sever až se nakonec ukazovala (daleko napravo) jako slabá tečka v sluneční záři 24.března. Tento měsíc Venuše vychází před úsvitem jako brilantní Jitřenka.

Štítky: Venuše, Pohyb, Evening sky


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »