Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Večerní smyčka Venuše

Uznání a copyright Tunc Tezel

Astronom Tunc Tezel trpělivě fotografoval od září 2000 do března 2001 planetu Venuši v 25 různých dnech jak putovala večerním soumrakem. Snímky byly pořízeny ze stejného místa na kampusu Středněvýchodní technické university (Middle East Technical University) poblíž Ankary v Turecku a jsou vždy pořízeny v době, když bylo Slunce 7 stupňů pod horizontem. Pečlivým snímkováním a kombinováním pak vytvořil tento kompozitní snímek, jenž je pozoruhodnou demonstrací Venušina pohybu na obloze při jejím minulém zjevení na obloze jako Večernice planety Země. Při prvním snímku 28.září byla Venuše blízko západního horizontu a posouvala se s přibývajícími dny jižně (doleva). V prosinci začala Venuše šplhat výš nad obzor a v lednu 2001 dosáhla maximální zdánlivé vzdálenosti (elongace) od Slunce. Březen zastihnul Venuši při klesání z večerní oblohy a při rychlém pohybu na sever až se nakonec ukazovala (daleko napravo) jako slabá tečka v sluneční záři 24.března. Tento měsíc Venuše vychází před úsvitem jako brilantní Jitřenka.

Štítky: Venuše, Pohyb, Evening sky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »