Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Večerní smyčka Venuše

Uznání a copyright Tunc Tezel

Astronom Tunc Tezel trpělivě fotografoval od září 2000 do března 2001 planetu Venuši v 25 různých dnech jak putovala večerním soumrakem. Snímky byly pořízeny ze stejného místa na kampusu Středněvýchodní technické university (Middle East Technical University) poblíž Ankary v Turecku a jsou vždy pořízeny v době, když bylo Slunce 7 stupňů pod horizontem. Pečlivým snímkováním a kombinováním pak vytvořil tento kompozitní snímek, jenž je pozoruhodnou demonstrací Venušina pohybu na obloze při jejím minulém zjevení na obloze jako Večernice planety Země. Při prvním snímku 28.září byla Venuše blízko západního horizontu a posouvala se s přibývajícími dny jižně (doleva). V prosinci začala Venuše šplhat výš nad obzor a v lednu 2001 dosáhla maximální zdánlivé vzdálenosti (elongace) od Slunce. Březen zastihnul Venuši při klesání z večerní oblohy a při rychlém pohybu na sever až se nakonec ukazovala (daleko napravo) jako slabá tečka v sluneční záři 24.března. Tento měsíc Venuše vychází před úsvitem jako brilantní Jitřenka.

Štítky: Venuše, Pohyb, Evening sky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »