Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab poháněný pulsarem

Credit J. Hester and P. Scowen (ASU), NASA

V létě L.P. 1054 čínští astronomové zaznamenali, že se hvězda v souhvězdí Býka (Taurus) stala náhle jasnou jako úplněk. Jak pomalu slábla, tak zůstala viditelná po celý rok. Nyní je známo že, že za tento úkazem byl zodpovědný spektakulární výbuch supernovy, detonace masivní hvězdy, jejíž zbytky jsou nyní vidět jako Krabí mlhovina. Jádro hvězdy se zhroutilo do formy rotující neutronové hvězdy neboli pulsaru, jednoho z nejexotičtějších objektů známých moderním astronomům. Rotující pulsar v Krabí mlhovině generuje jako maják svazky rádiové, viditelné, rentgenové a gama energie a jak už jméno naznačuje produkuje pulsy, jak svazky energie probíhají naším pohledem. S použitím skvělé série snímků ve viditelném světle z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope (HST) v roce 1995, astronomové objevili, že spektakulární pulsar vyvolává pohyby v Krabí mlhovině. Nejlepší záběry tohoto krabího HST "filmu" ukazují svazky materiálu, jenž se vzdaluje od pulsaru poloviční rychlostí světla, scintilující halo a uzlíky intenzivní emise jenž tančí jako duchové nad pólem pulsaru. Energie pulsaru, jenž měří jen 10 kilometrů, ale je hmotnější jak Slunce pohání dynamiku a emisi samotné mlhoviny, jenž má napříč více jak 10 světelných let.

Štítky: Supernova, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »