Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krab poháněný pulsarem

Credit J. Hester and P. Scowen (ASU), NASA

V létě L.P. 1054 čínští astronomové zaznamenali, že se hvězda v souhvězdí Býka (Taurus) stala náhle jasnou jako úplněk. Jak pomalu slábla, tak zůstala viditelná po celý rok. Nyní je známo že, že za tento úkazem byl zodpovědný spektakulární výbuch supernovy, detonace masivní hvězdy, jejíž zbytky jsou nyní vidět jako Krabí mlhovina. Jádro hvězdy se zhroutilo do formy rotující neutronové hvězdy neboli pulsaru, jednoho z nejexotičtějších objektů známých moderním astronomům. Rotující pulsar v Krabí mlhovině generuje jako maják svazky rádiové, viditelné, rentgenové a gama energie a jak už jméno naznačuje produkuje pulsy, jak svazky energie probíhají naším pohledem. S použitím skvělé série snímků ve viditelném světle z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope (HST) v roce 1995, astronomové objevili, že spektakulární pulsar vyvolává pohyby v Krabí mlhovině. Nejlepší záběry tohoto krabího HST "filmu" ukazují svazky materiálu, jenž se vzdaluje od pulsaru poloviční rychlostí světla, scintilující halo a uzlíky intenzivní emise jenž tančí jako duchové nad pólem pulsaru. Energie pulsaru, jenž měří jen 10 kilometrů, ale je hmotnější jak Slunce pohání dynamiku a emisi samotné mlhoviny, jenž má napříč více jak 10 světelných let.

Štítky: Supernova, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »