Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie GRB 000301C

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., STIS, HST, NASA

Minulý březen zaznamenaly teleskopické přístroje na Zemi i ve vesmíru obrovskou explozi, která proběhla vesmírem. Téměř bezprecedentní symfonie mezinárodních pozorování začala okamžitě 1.března 2000, když Zemi obíhající RXTE, Slunce obíhající Ulysses a asteroid obíhající NEAR všechny detekovaly desetisekundové vzplanutí vysokofrekvenčního gama záření. Během 48 hodin astronomové s použitím 2.5 m dalekohledu Nordic Optical Telescope našly shodu s pozorováním optického protějšku na středních frekvencích, což bylo brzy potvrzeno 3.5 m dalekohledem Calar Alto Telescope ve Španělsku. Další den byla exploze zachycena na nízkofrekvečních rádiových vlnách evropskou 30m parabolou IRAM ve Španělsku a poté radioteleskopy VLA ve Spojených Státech. Japonský 8 m dalekohled Subaru přerušil počáteční inženýrské testy a ponořil se do infračervených pozorování. Velké dalekohledy po celém světě začaly hrát brzy dohromady, jak se GRB000301C objevila v dohledu aby získaly podrobnosti neobvyklého chování. Kosmický dalekohled Hubble Space Telescope pořídil snímek nahoře a byl prvním, který určil přesnou vzdálenost exploze, což je při rudém posuvu 2 přes většinu pozorovatelného vesmíru. Dalekohled Keck II na Havaji rychle potvrdil a upřesnil rudý posuv. Ale ani dnes si není nikdo jistý o jaký typ exploze šlo. Nadále se studují neobvyklé charakteristiky světelné křivky a poblíž polohy exploze není vidět žádná hostující galaxie.

Štítky: Dalekohledy, Gamma ray bursts


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »