Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie GRB 000301C

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., STIS, HST, NASA

Minulý březen zaznamenaly teleskopické přístroje na Zemi i ve vesmíru obrovskou explozi, která proběhla vesmírem. Téměř bezprecedentní symfonie mezinárodních pozorování začala okamžitě 1.března 2000, když Zemi obíhající RXTE, Slunce obíhající Ulysses a asteroid obíhající NEAR všechny detekovaly desetisekundové vzplanutí vysokofrekvenčního gama záření. Během 48 hodin astronomové s použitím 2.5 m dalekohledu Nordic Optical Telescope našly shodu s pozorováním optického protějšku na středních frekvencích, což bylo brzy potvrzeno 3.5 m dalekohledem Calar Alto Telescope ve Španělsku. Další den byla exploze zachycena na nízkofrekvečních rádiových vlnách evropskou 30m parabolou IRAM ve Španělsku a poté radioteleskopy VLA ve Spojených Státech. Japonský 8 m dalekohled Subaru přerušil počáteční inženýrské testy a ponořil se do infračervených pozorování. Velké dalekohledy po celém světě začaly hrát brzy dohromady, jak se GRB000301C objevila v dohledu aby získaly podrobnosti neobvyklého chování. Kosmický dalekohled Hubble Space Telescope pořídil snímek nahoře a byl prvním, který určil přesnou vzdálenost exploze, což je při rudém posuvu 2 přes většinu pozorovatelného vesmíru. Dalekohled Keck II na Havaji rychle potvrdil a upřesnil rudý posuv. Ale ani dnes si není nikdo jistý o jaký typ exploze šlo. Nadále se studují neobvyklé charakteristiky světelné křivky a poblíž polohy exploze není vidět žádná hostující galaxie.

Štítky: Dalekohledy, Gamma ray bursts


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »