Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznikající hvězdná soustava T Tauri

Credit : C. & F. Roddier (IfA, Hawaii), CFHT

Jak vypadalo Slunce než byly kolem něho planety? Prototypovou laboratoří vzniku nízkohmotných hvězd jako je naše Slunce je soustava T Tauri, jedna z nejjasnějších hvězdných soustav v souhvězdí Býka (Taurus). Gravitace způsobuje v mladých soustavách kondenzaci plynového mračna. Situace se pak stává dosti komplexní, jak se dovnitř padající plyn zahřívá srážkami na tak vysokou teplotu, že je okamžitě vyvrhován jako ven foukající vítr. Jak dovnitř padající a ven foukající plyn kolidují a interakují s proměnným magnetickým polem, tak vznikají komplexní geometrie včetně výtrysků a disků. Na snímku nahoře je ve falešných barvách samotná soustava T Tauri, jež se zdá být podvojnou. Za několik málo miliónů let bude centrální kondenzace dosti horká na to, aby se zažehla jaderná fúze a v tom čase bude většina okolního cirkumstelárního materiálu spadlá dovnitř nebo odfoukaná hvězdným větrem. V tom okamžiku zazáří nová hvězda.

Štítky: Star-formation, Slunce, T Tauri stars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »