Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina pomocí VLT

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Tajemnými vlákny vyplněná Krabí mlhovina je následkem výbuchu hvězdy, jenž byl vidět v roce 1054. Tato spektakulární exploze supernovy byla zaznamenána astronomy čínskými a (docela pravděpodobně) astronomy Indiánů Anasazi. Vlákna jsou tajemná, protože se jeví, že mají menší hmotnost než tu kterou odvrhla původní supernova a mají vyšší než očekávanou rychlost z volného výbuchu. Na snímku nahoře pořízeném nedávno dalekohledem Very Large Telescope barvy ukazují, co se děje s elektrony v odlišných částech Krabí mlhoviny. Červená označuje elektrony, které se rekombinují s protony na neutrální vodík, zatímco modrá označuje elektrony vířící podél magnetického pole ve vnitřku mlhoviny. Zcela ve středu mlhoviny leží pulsar: neutronová hvězda rotující v tomto případě 30 krát za sekundu.

Štítky: Supernova, Krabí mlhovina


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »