Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

UV SMC z UIT

Uznání: R.Cornett et al. (GSFC/LASP), UIT Team, NASA

Titulek přeložený z "akronymštiny" znamená ultrafialový (UltraViolet) Malý Magelanův oblak (Small Magellanic Cloud) z ultrafialového zobrazovacího dalekohledu (Ultraviolet Imaging Telescope). Pro vaši informaci, čtyři ultrafialové snímky použité v této mozaice blízké nepravidelné galaxie známé jako Malý Magelanův oblak byly pořízeny přístrojem UIT při misích raketoplánu Astro-1 a Astro-2 v letech 1990 a 1995. Každé jednotlivé obrazové pole je o něco širší než je zdánlivá velikost úplňku. Tyto ultrafialové snímky zobrazené ve falešných barvách byly pořízeny nad pozemskou absorbující atmosférou. Výrazná koncentrace horkých, nově vzniklých hvězd starých pouze několik miliónů let vykazuje postup nedávného vznikání hvězd v SMC.

Štítky: Star-formation, Ultrafialový, Smc


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »