Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mir zazářil na rozloučenou

Uznání a copyright: Paulo Raymundo (Salvador, Brazil)

Večerní oblohou po západu Slunce nad pobřežním městem Salvador v Brazílii naposledy přelétla nízko přes západní horizont ruská kosmická stanice Mir. Zapadající hvězdy zanechaly při této časové expozici dlouhé 5 minut 20 sekund na film ASA 800 film širokoúhlým objektivem krátké, téměř svislé stopy. Rychle se pohybující Mir putoval horizontálně a jeho stopa mířila k levému (jižnímu) okraji snímku. Skoro na konci své viditelné stopy historická kosmická stanice náhodou zazářila "na rozloučenou" slunečním světlem odraženým z nízké oběžné dráhy. Jako na šibalskou odpověď se na brazilské obloze minutu po průletu Miru objevil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope a také zazářil na své stopě mířící k vrcholu snímku. Světla viditelná na horizontu jsou z blízkého ostrova Itaparica. Dlouhověká kosmická stanice Mir je po 15 letech služby určena k bezpečnému sestupu z oběžné dráhy. Přeživší kusy by měly dopadnout do cílové odlehlé oblasti jižního Tichého oceánu.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Mir, Družice, Kosmická stanice, Star trail


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »