Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mir zazářil na rozloučenou

Uznání a copyright: Paulo Raymundo (Salvador, Brazil)

Večerní oblohou po západu Slunce nad pobřežním městem Salvador v Brazílii naposledy přelétla nízko přes západní horizont ruská kosmická stanice Mir. Zapadající hvězdy zanechaly při této časové expozici dlouhé 5 minut 20 sekund na film ASA 800 film širokoúhlým objektivem krátké, téměř svislé stopy. Rychle se pohybující Mir putoval horizontálně a jeho stopa mířila k levému (jižnímu) okraji snímku. Skoro na konci své viditelné stopy historická kosmická stanice náhodou zazářila "na rozloučenou" slunečním světlem odraženým z nízké oběžné dráhy. Jako na šibalskou odpověď se na brazilské obloze minutu po průletu Miru objevil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope a také zazářil na své stopě mířící k vrcholu snímku. Světla viditelná na horizontu jsou z blízkého ostrova Itaparica. Dlouhověká kosmická stanice Mir je po 15 letech služby určena k bezpečnému sestupu z oběžné dráhy. Přeživší kusy by měly dopadnout do cílové odlehlé oblasti jižního Tichého oceánu.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Mir, Družice, Kosmická stanice, Star trail


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »