Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mir zazářil na rozloučenou

Uznání a copyright: Paulo Raymundo (Salvador, Brazil)

Večerní oblohou po západu Slunce nad pobřežním městem Salvador v Brazílii naposledy přelétla nízko přes západní horizont ruská kosmická stanice Mir. Zapadající hvězdy zanechaly při této časové expozici dlouhé 5 minut 20 sekund na film ASA 800 film širokoúhlým objektivem krátké, téměř svislé stopy. Rychle se pohybující Mir putoval horizontálně a jeho stopa mířila k levému (jižnímu) okraji snímku. Skoro na konci své viditelné stopy historická kosmická stanice náhodou zazářila "na rozloučenou" slunečním světlem odraženým z nízké oběžné dráhy. Jako na šibalskou odpověď se na brazilské obloze minutu po průletu Miru objevil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope a také zazářil na své stopě mířící k vrcholu snímku. Světla viditelná na horizontu jsou z blízkého ostrova Itaparica. Dlouhověká kosmická stanice Mir je po 15 letech služby určena k bezpečnému sestupu z oběžné dráhy. Přeživší kusy by měly dopadnout do cílové odlehlé oblasti jižního Tichého oceánu.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Mir, Družice, Kosmická stanice, Star trail


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »