Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mir zazářil na rozloučenou

Uznání a copyright: Paulo Raymundo (Salvador, Brazil)

Večerní oblohou po západu Slunce nad pobřežním městem Salvador v Brazílii naposledy přelétla nízko přes západní horizont ruská kosmická stanice Mir. Zapadající hvězdy zanechaly při této časové expozici dlouhé 5 minut 20 sekund na film ASA 800 film širokoúhlým objektivem krátké, téměř svislé stopy. Rychle se pohybující Mir putoval horizontálně a jeho stopa mířila k levému (jižnímu) okraji snímku. Skoro na konci své viditelné stopy historická kosmická stanice náhodou zazářila "na rozloučenou" slunečním světlem odraženým z nízké oběžné dráhy. Jako na šibalskou odpověď se na brazilské obloze minutu po průletu Miru objevil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope a také zazářil na své stopě mířící k vrcholu snímku. Světla viditelná na horizontu jsou z blízkého ostrova Itaparica. Dlouhověká kosmická stanice Mir je po 15 letech služby určena k bezpečnému sestupu z oběžné dráhy. Přeživší kusy by měly dopadnout do cílové odlehlé oblasti jižního Tichého oceánu.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Mir, Družice, Kosmická stanice, Star trail


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »