Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, Saturn a Messier 45

Uznání a copyright: Ken Webb

S koncem března odchází z večerní oblohy brilantní Venuše, ale Jupiter se Saturnem nad západním obzorem zůstávají dostatečně vysoko. Na tomto teleskopickém snímku z 19.ledna září Jupiter vlevo nahoře od podstatně slabšího Saturna. Skoro úplně nahoře se nachází nádherná hvězdokupa Plejády s náznaky její charakteristické modré reflekční mhoviny. Planety i Plejády lze ještě stejně snadno na jarní noční obloze vyhledat. Plejády známé též jako M45 jsou 45. objektem ve slavném katalogu francouzského astronoma Charlese Messiera a asi budou brzy odškrknuty z vyhledávacích seznamů pozorovatelů. Tento víkend nabízí pozorovatelům na severní polokouli jedinečnou příležitost dokončit Messierův maraton, tedy odpozorování všech 110 objektů z Messierova katalogu v jediném slavném pozorovacím běhu od soumraku do svítání. Tento víkend bude také možné celoplanetární maraton pozorováním všech planet sluneční soustavy během jediné noci. A pokud se budete chtít podívat ještě na něco, tak by měla být vidět Mezinárodní kosmická stanice, jak prolétá oblohou v závislosti na vaší zeměpisné poloze, ovšem Mir už vidět nebude.

Štítky: Saturn, Jupiter, M45, Messier


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »