Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, Saturn a Messier 45

Uznání a copyright: Ken Webb

S koncem března odchází z večerní oblohy brilantní Venuše, ale Jupiter se Saturnem nad západním obzorem zůstávají dostatečně vysoko. Na tomto teleskopickém snímku z 19.ledna září Jupiter vlevo nahoře od podstatně slabšího Saturna. Skoro úplně nahoře se nachází nádherná hvězdokupa Plejády s náznaky její charakteristické modré reflekční mhoviny. Planety i Plejády lze ještě stejně snadno na jarní noční obloze vyhledat. Plejády známé též jako M45 jsou 45. objektem ve slavném katalogu francouzského astronoma Charlese Messiera a asi budou brzy odškrknuty z vyhledávacích seznamů pozorovatelů. Tento víkend nabízí pozorovatelům na severní polokouli jedinečnou příležitost dokončit Messierův maraton, tedy odpozorování všech 110 objektů z Messierova katalogu v jediném slavném pozorovacím běhu od soumraku do svítání. Tento víkend bude také možné celoplanetární maraton pozorováním všech planet sluneční soustavy během jediné noci. A pokud se budete chtít podívat ještě na něco, tak by měla být vidět Mezinárodní kosmická stanice, jak prolétá oblohou v závislosti na vaší zeměpisné poloze, ovšem Mir už vidět nebude.

Štítky: Saturn, Jupiter, M45, Messier


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »